Lékařství


Břišní aorty

Co je aneurysma?

Aneurysma je oblast lokalizovaná rozšíření (dilatace) z krevních cév. (Slovo “aneurysm” je půjčil si od řeckého “aneurysmaa” význam “rozšíření”).

Co je aneuryzma aorty?

Aorty zahrnuje aorty, jeden z velkých tepen, přes který prochází krev ze srdce do zbytku těla. Aorty boule v místě aneurysmatu jako slabé místo na staré opotřebované pneumatiky.

Jaké jsou hrudní a břišní aorty?

Aorty je nejprve volal hrudní aorty, protože ponechává srdce, stoupá, oblouky, a sestupuje přes hrudník, dokud nedosáhne bránice (rozdělení mezi hrudníku a břicha). Aorty je pak nazýván břišní aorty poté, co prošel bránici a pokračuje dolů na břiše. Břišní aorty končí tam, kde to se rozdělí tvořit dvě kyčelní tepny, které jdou na nohy.

Kde aortální aneurysma tendenci k rozvoji?

Aortální aneuryzmata může vyvinout kdekoliv podél aorty. Většina, však, jsou umístěny podél břišní aorty. Most (o 90%) výdutí břišní jsou umístěny pod úrovní renálních tepen, plavidel, která opustila aorty jít na ledviny. O two-thirds břišních aneuryzmat nejsou omezeny pouze na aortě, ale vyčnívají z aorty do jednoho nebo oba kyčelní tepny.

Jaký tvar je nejvíce aortální aneurysma?

Většina aortální aneuryzmata jsou vřetenovité. Oni jsou ve tvaru vřetena (“fusus” znamená v latině vřetena) se rozšiřuje po celém obvodu aorty. (Saccular aneuryzmata jen zahrnovat část aortální stěny s lokalizovaným z kapsy).

Co je uvnitř aneuryzma aorty?

Vnitřní stěny výdutí jsou často lemované s laminovaným krevní sraženinu, která je vrstvený jako kus překližky.