Lékařství


Jak se aneurysmatu břišní aorty diagnostikována klinicky?

Pečlivé palpaci nebo pocit břicha zdravotní péče praktického lékaře může odhalit abnormálně širokou pulsaci z břišní aorty. Toto je charakteristicky cítil na obou stranách aorty, který je ve střední čáře na břiše. Všimněte si, že i velké aneurysma může být velmi obtížné odhalit fyzikální vyšetření u obézních lidí. Aneuryzmata na pokraji prasknutí, a že se rychle rozšiřuje, jsou často nabídky. Poslech s stetoskop může také odhalit vír nebo abnormální zvuk z turbulencí krve uvnitř aneuryzmatu.

Jaké testy pomáhají při diagnostice aneuryzmatu břišní aorty?

V asi 90% případů, X-paprsky břicha show usazeniny vápníku ve stěně aneuryzmatu. Ale prostý x-paprsky na břiše nelze určit velikost a rozsah aneuryzmatu. Ultrasonografie obvykle dává jasnou představu o velikosti aneuryzmatu. Ultrazvuk má asi 98% přesnosti při měření velikosti aneuryzmatu, a je bezpečný a neinvazivní. Ale ultrazvuk nelze přesně definovat rozsah aneuryzmatu a nedostatečné pro operační plánování oprav.

Počítačové tomografie břicha, je velmi přesný v určování velikosti a rozsahu aneuryzmatu, a jeho vztah k renální tepny. Však, počítačová tomografie využívá vysoké dávky záření a hodnocení cév, vyžaduje intravenózní barvivo. To přináší určité riziko alergické reakce na barvivo a podráždění ledvin. U pacientů s onemocněním ledvin, lékař může zvážit MRA (magnetické rezonanční angiografii), který je studie o aorty a dalších tepen pomocí MRI skenování. Obě počítačové tomografie a magnetické rezonance jsou účinné pro diagnózu. Aortogram, , kde je barvivo se přímo zavádí do aorty posoudit jeho anatomie, historicky byl diagnostický test výběru.