Lékařství


Co je angiogram?

Angiogram je X-ray image cév po jejich naplněné kontrastní látkou. Angiogram ze srdce, koronární angiogram, je “zlatý standard” pro hodnocení ischemické choroby srdeční (CAD). Koronární angiogram může být použit k určení přesné polohy a závažnost CAD.

Jak se koronární angiogram provedena?

Koronární angiografie se provádí s použitím lokální anestezie a sedace intravenózní, a je obecně ne výrazně nepříjemné.

* Při provádění koronární angiogram, Doktor vloží malý katetr (tenká dutá trubka o průměru 2-3 mm) přes kůži do tepny v tříslech nebo buď na paži.

* Prohlídky s pomocí fluoroscope (speciální x-ray prohlížení nástroj), katétr je pak postoupil do otevření věnčitých tepen (cév zásobujících krví srdce).

* Další, malé množství radiografické kontrastní (roztok obsahující jód, který je snadno vizualizovat s X-ray snímky) se vstřikuje do každé věnčité tepny. Obrazy, které jsou produkovány se nazývají angiogram.

* Zákrok trvá přibližně 20-30 minut.

* Po postupu, katétr odstraněn a tepny v ruku nebo nohu je buď sešité, “zapečetěný,” nebo léčených manuální kompresí, aby se zabránilo krvácení.

* Často, pokud angioplastika nebo stentu je indikováno, to bude prováděno v rámci stejného postupu.

Co koronární angiogram prokázat?

Angiografické snímky přesně odhalit rozsah a závažnost všech ucpání koronární tepny. U pacientů s těžkou anginou pectoris nebo infarkt (infarktu myokardu), nebo těch, kteří mají výrazně abnormální neinvazivní testy pro CAD (jako zátěžové testy), angiogram také pomáhá lékaři vybrat optimální léčbu. Léčba může zahrnovat pak léky, balónková angioplastika, koronární stentování, aterektomie (“roto-Rooter”), nebo koronární tepnu obejít chirurgii .