Lékařství


Jaké jsou různé typy glaukomu?

Existuje mnoho různých typů glaukomu. Most, však, mohou být klasifikovány buď jako open-úhel glaucomas, které jsou obvykle podmínky dlouhého trvání (chronic), nebo úhel-uzavření (uzavřeným úhlem) glaucomas, , které obsahují podmínky, které se vyskytují náhle (akutní) a po dlouhchronický (chronic). Glaucomas obvykle vliv na obě oči, ale nemoc může postupovat rychleji na jedno oko, než v ostatních. Zapojení jen jednoho oka dochází pouze v případě zeleného zákalu je přivedl na faktory, jako předchozí zranění, zánět, nebo užívání steroidů jen v tomto oka.

Open-úhlem

Primární chronický open-úhlem (Donutit) je zdaleka nejčastějším typem glaukomu. Navíc, její frekvence se zvyšuje s věkem výrazně. Toto zvýšení nastane, protože drenážní mechanismus postupně se může ucpat se stárnutím, i když drenážní úhel je otevřený. V důsledku toho, vodné kapaliny nemá odtok z oka správně. Tlak uvnitř oka, proto, Buduje bezbolestně a bez příznaků. Mimoto, Jak bylo zmíněno dříve, protože výsledná ztráta zraku začíná na straně (okrajově), lidé jsou obvykle není vědoma problému, dokud se ztráta na vrub jejich centrální zraková oblast.

Normální napětí (tlak) glaukomem nebo nízkého napětí glaukomu jsou varianty primární chronické open-úhlem, které jsou uznány častěji než v minulosti. Tento typ glaukomu je myšlenka být kvůli sníženému průtoku krve do očního nervu. Tato podmínka je charakterizována progresivní optického-poškození nervů a ztráta periferního vidění (zorného pole) nitrooční tlak i přes v normálním rozmezí, nebo dokonce pod normální. Tento typ glaukomu může být diagnostikována opakovat vyšetření oční lékař odhalit poškození nervů nebo ztráty vizuálního pole.

Kongenitální (infantilní) glaukom je poměrně vzácná, zdědil typu open-úhlem. V tomto stavu, povodí není řádně vyvinut před narozením. To má za následek zvýšený tlak v oku, které mohou vést ke ztrátě zraku z optického-poškození nervů a také k rozšířené oční. Oko malé dítě zvětší v reakci na zvýšení nitroočního tlaku, protože je pružnější než oko dospělého. Včasná diagnóza a léčba léky a / nebo operaci jsou kritické v těchto kojenců a dětí chránit jejich zrak.

Sekundární open-úhlem je jiný typ open-úhlem. To může vyplývat z oka (oční) zranění, ani jeden, k nimž došlo před mnoha lety. Jiné příčiny sekundárního glaukomu jsou záněty v oční duhovky (iritis), cukrovka, katarakta, nebo v steroid-vnímavých jedinců, využití aktuálních (kapky) nebo systémová (ústní nebo injekčně) steroidy (kortizon). To může také být spojován s sítnice nebo okluze retinální žíly nebo zablokování. (Sítnice je vrstva, která lemuje vnitřek zadní části oka.) Léčby sekundární open-úhel glaucomas liší, v závislosti na příčině.

Pigmentového glaukomu je typ sekundárního glaukomu, která je častější u mladších mužů. V tomto stavu, z důvodů dosud chápána, granule pigmentu oddělit od duhovky, která je barevná část oka. Tyto granule pak může blokovat trámčiny, který, Jak je uvedeno výše, je klíčovým prvkem v drenážní systém oka. Konečně, blokované kanalizace dochází ke zvýšení nitroočního tlaku, což vede k poškození zrakového nervu.

Exfoliativní glaukom (pseudoexfoliační) je dalším typem zeleného zákalu, které může nastat buď otevřené nebo zavřené úhly. Tento typ glaukomu je charakterizován vkladů z listového materiálu, na přední ploše čočky (přední kapsle) a v úhlu oka. Hromadění tohoto materiálu v úhlu je věřil blokovat drenážní systém oka a zvýšení nitroočního tlaku. Zatímco tento druh zeleného zákalu se může objevit v jakémkoli počtu obyvatel, to je více převládající u starších lidí a lidí z Skandinávském původu. To je v poslední době bylo prokázáno, že často spojeno se ztrátou sluchu u starších lidí.

Úhel-glaukom uzavření

Úhel-glaukom uzavření je méně obyčejná forma glaukomu v západním světě, ale je extrémně obyčejný v Asii. Úhel-glaukom uzavření může být akutní nebo chronická. Společným prvkem obou je, že část nebo všechna odvodnění úhlu stává anatomicky uzavřen, tak, že vodné tekutiny uvnitř oka ani nemůže dostat všechny nebo část trámčiny. V ostrém úhlu-uzavřeným úhlem, pacienta nitrooční tlak, které obvykle je normální, může jít až velmi náhle (akutně). Tento náhlý zvýšení tlaku dochází, protože drenážní úhel se stává uzavřený a blokuje všechny z odvodňovacích kanálů. Tento typ glaukomu může nastat, když žák rozšíří (rozšiřuje nebo zvětšuje). V důsledku toho, periferní okraje duhovky může stát obtočí proti jeho připevnění rohovky, což vede k odvodnění úhel zavřete. Tedy, Problém v úhlu-uzavřeným úhlem je potíž s přístupem oka tekutiny do kanalizace (trámčiny). Na rozdíl od, si uvědomit, že problém v open-úhlem je zanášení do drenážní systém sám o sobě. U chronické open-úhlem, části kanalizace úhlu stát uzavřena po dlouhou dobu. Jak více a více oblastí stát uzavřena, tlak uvnitř oka stoupne, často v průběhu měsíců či let.

Lidé s malýma očima jsou náchylní k rozvoji úhel-glaukom uzavření, protože mají tendenci mít úzký odvodnění úhly. Malé oči nejsou zřejmé z jejich vzhledu, ale oni mohou být měřeny pomocí očního lékaře. Tedy, jednotlivci, kteří jsou prozíravého nebo asijského původu mohou mít malé oči, úzké úhly odvodnění, a zvýšené riziko vzniku úhel-glaukom uzavření. Mimoto, tato podmínka může být akutně vyvolána léky, které mohou rozšířit žáky. Tyto látky lze nalézt v některých kapek, nachlazení, citalopram (Celexa), topiramát (Topamax), nebo náplasti používá k prevenci mořské nemoci. Tato podmínka může také nastat spontánně v zatemněné místnosti nebo kino, když žák automaticky rozšíří nechat více světla. Někdy, proto, lidé s úzkými úhly jsou uvedeny oční kapky, aby jejich žáci malé. (Viz níže v části o parasympathomimetic agentů.)

Útok na ostrý úhel-glaukom uzavření může být spojena s těžkou bolest očí a hlavy, červená (zanícené) oko, nevolnost, zvracení, a rozmazané vidění. Kromě toho, vysoký nitrooční tlak vede k otoku rohovky (otok), která způsobí, že pacient vidět svatozáře kolem světel. Někdy, akutní glaukom je léčených perorálními inhibitory karboanhydrázy. (Viz níže v části o těchto léků.) Útok na akutní glaukom, však, je obvykle vystřídán oční chirurgii. V této operaci, doktor dělá malý otvor v duhovce pomocí laseru (laser iridotomie) aby tekutina pokračovat vypuštění do normálního odtoku kanály.