Lékařství


Glaukom léky (eyedrops)

Glaukom léky (eyedrops)

Beta-adrenergní antagonisté působí proti, nebo blok, adrenalin-jako látky. Tyto kapky práce při léčbě zeleného zákalu snížením produkce komorové vody. Pro roky, byly zlatý standard (, na které ostatní látky jsou ve srovnání) pro léčbu glaukomu. Tyto léky patří timolol (Timoptic), levobunolol (Betagan), carteolol (Ocupress), a metipranolol (Optipranolol).

Použité jednou nebo dvakrát denně, tyto kapky jsou velmi účinné. Však, nežádoucí účinky, jako je zhoršení astmatu nebo emfyzém, bradykardie (pomalý srdeční tep), nízký krevní tlak, únava, a impotence zakázat jejich použití v některých pacientů. Betaxolol (Betoptic) je beta-adrenergní antagonista, který je více selektivní při práci jen na oko a, proto, nese menší riziko srdečního (srdeční) nebo plicní (plicní) nežádoucích účinků než jiné kapky tohoto typu.

Prostaglandinů analogů jsou podobné v chemické struktuře, aby těla prostaglandinů. Prostaglandiny jsou hormon-jako látky, které jsou zapojeny v celé řadě funkcí v celém těle. Tyto kapky práce v glaukomu, že zvyšuje odtok (odvodňování) tekutiny z oka.

Prostaglandinů analogů byly nahrazeny timolol jako nejčastěji předepsané kapky na glaukom. Mohou být použity jen jednou denně. Tato třída léků má méně systémových (zahrnující zbytku těla) nežádoucích účinků než timolol, ale může změnit barvu duhovky i zahustit a ztmavení řasy. Tyto kapky jsou také více pravděpodobně způsobí zarudnutí očí, než některé jiné třídy eyedrops. U některých pacientů, mohou také způsobit zánět uvnitř oka. Tyto léky patří latanoprost (Xalatan.), travoprost (TRAVATAN), a bimatoprost (LUMIGAN).

Adrenergních agonistů jsou druh kapek, které fungují jako adrenalin. Pracují v glaukomu jak snižování produkce tekutiny oka a zvýšení její odtok (odvodňování). Nejoblíbenější adrenergní agonista je brimonidin (Alphagan.). Však, tam je přinejmenším 12% riziko významné místní (oko) alergické reakce. Ostatní členové této třídy patří kapky adrenalinu, dipivefrin (Propine) a apraclonidine (Iopidine).

Inhibitory karboanhydrázy práce v glaukomu snížením produkce tekutiny v oku. Eyedrop formy tohoto typu léků patří dorzolamidu (TRUSOPT) a brinzolamid (AZOPT). Jsou použity dva nebo třikrát denně. Inhibitory karboanhydrázy mohou být také použity jako pilulky (systémově) k odstranění tekutiny z těla, včetně oka. Ústní formu těchto léků používaných pro léčbu glaukomu patří acetazolamide (Diamox.) a methazolamide (Neptazane). Jejich použití v tomto stavu, však, je omezena vzhledem k jejich systémové (po celém těle) nežádoucí účinky, včetně snížení tělesné draslíku, ledvinové kameny, necitlivost nebo brnění v rukou a nohou, únava, a nevolnost.

Parasympathomimetic agenti, které se také nazývají miotika, protože úzké (sevřít) žáci, akt proti adrenalin-jako látky. Pracují v glaukomu zvýšením vodného odtok z oka. Tyto kapky obsahují pilokarpin (Salagen), demecarium (Humorsol), echothiophate (Phospholine jodidu), a isoflurophate (Floropryl).

Parasympatomimetiky byl použitý na mnoho let k léčbě glaukomu, ale oni jsou v současné době v nemilost, protože oni potřebují být použity třikrát až čtyřikrát denně a vedlejší účinky v oku. Tyto vedlejší účinky zahrnují malé žáka, rozmazané vidění, bolavé obočí, a zvýšené riziko odchlípení sítnice. V současné době, pilokarpin je jen jeden z těchto léků se používá pro léčbu glaukomu. To se používá především k udržení žáka malých pacientů s konkrétní konfiguraci duhovky (Plateau duhovky) nebo u pacientů s úzkým úhlem před laser iridotomie. (Vidět sekci výše o úhel-glaukom uzavření.)

Osmotický agenti jsou další třídu léků používaných k léčbě náhlých (akutní) forem glaukomu, kde nitroočního tlaku zůstává extrémně vysoká i přes jiné léčby. Tyto léky patří isosorbidových (Ismotic, dán ústy) a mannitol (Osmitrol, vzhledem žilami). Tyto léky se musí používat opatrně, protože mají značné vedlejší účinky, včetně nevolnosti, nahromadění tekutiny v srdci a / nebo plic (srdečního selhání a / nebo plicní edém), krvácení do mozku, a problémy s ledvinami. Jejich použití je zakázáno u pacientů s nekontrolovaným diabetem, srdce, ledvina, nebo problémy s játry.

Očních lékařů často předepíše eyedrop obsahující více než jednu třídu léčiv pro pacienty, kteří vyžadují více než jeden druh léků pro kontrolu jejich glaukomu. To zjednodušuje odběr klesne o pacienta. Nejvíce obyčejný příklad tohoto je kombinace timolol a dorzolamid ve stejném poklesu (Cosopt).

Několik nových tříd glaukomu kapky jsou v současné době ve fázi vývoje nebo čeká na schválení FDA. I když užívání marihuany bylo prokázáno, že snížení nitroočního tlaku, K dispozici jsou oční kapky, které plnit stejný účel s větší účinností a méně systémových rizik.