Lékařství


Co je ankylozující spondylitida?

Ankylozující spondylitida je forma chronického zánětu páteře a kloubů sakroiliakální. Sakroiliakální klouby jsou umístěny v dolní části zad, kde sacrum (kost přímo nad kostrč) splňuje kyčelní kosti (kosti na obou stranách v horní části hýždí). Chronický zánět v těchto oblastech způsobuje bolest a ztuhlost v okolí páteře. V průběhu času, chronický zánět páteře (spondylitida) může vést k úplnému tmelení společně (fúze) z obratlů, proces, odkazoval se na jako ztuhlost. Ankylóza vede ke ztrátě pohyblivosti páteře.

Ankylozující spondylitidou je také systémové onemocnění, což znamená, že může mít vliv ostatních tkání v celém těle. Tedy, to může způsobit zánět nebo poškození ostatních kloubů od páteře, jakož i dalších orgánů, jako oči, srdce, plíce, a ledviny. akcie Bechtěrevova nemoc mnoho rysů s několika dalšími artritidou podmínky, jako je psoriatická artritida, reaktivní artritida, a artritida spojená s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Každý z těchto artritických podmínek může způsobit onemocnění a zánět v páteři, další spoje, oči, kůže, ústa, a různých orgánů. S ohledem na jejich podobnosti a tendence způsobit zánět páteře, Tyto podmínky jsou souhrnně označovány jako “spondyloarthropathies.” Ankylozující spondylitidou je považován za jeden z mnoha revmatických onemocnění, protože to může způsobit symptomy zahrnující svalů a kloubů.

Ankylozující spondylitidou je dvakrát až třikrát častější u mužů než u žen. U žen, klouby od páteře jsou postiženy častěji než u mužů. Ankylozující spondylitida postihuje všechny věkové skupiny, včetně dětí. Nejčastější věk začátku příznaků je ve druhém a třetím desetiletí života.

Ankylozující spondylitidy

* Ankylozující spondylitida patří do skupiny artritidy podmínek, které bývají příčinou chronického zánětu páteře (spondyloarthropathies).
* Ankylozující spondylitida postihuje muže dvakrát až třikrát častěji než ženy.
* Ankylozující spondylitidou je příčinou bolestí zad u dospívajících a mladých dospělých.
* Tendence k rozvoji ankylozující spondylitidou je geneticky zděděná.
* HLA-B27 genu mohou být detekovány v krvi u většiny pacientů s ankylozující spondylitidou.
* Ankylozující spondylitida může také ovlivnit oči, srdce, plíce, a občas ledviny.
* Optimální léčbě ankylozující spondylitidy zahrnuje léky, které snižují zánět nebo potlačit imunitu, fyzikální terapie, a cvičení.