Lékařství


Jaké jsou příznaky ankylozující spondylitida?

Příznaky ankylozující spondylitidy se vztahují k zánětu páteře, klouby, a další orgány. Únava je častým příznakem spojeným s aktivním zánětem. Zánět páteře způsobuje bolest a ztuhlost v dolní části zad, Horní plocha hýždě, krk, a zbývající část páteře. Nástup bolest a ztuhlost je obvykle postupné a postupně se zhoršuje v průběhu měsíců. Příležitostně, nástup je rychlý a intenzivní. Příznaky bolest a ztuhlost jsou často horší ráno nebo po delším období nečinnosti. Bolest a ztuhlost jsou často usnadněno pohybem, teplo, a teplá sprcha v dopoledních hodinách. Vzhledem k tomu, ankylozující spondylitida často postihuje dospívající, nástupu bolestí dolní části zad je někdy nesprávně přičítán sportovní úrazy u mladších pacientů.

Ti, kteří trpí chronickou, těžkým zánětem páteře může vyvinout kompletní kostnaté fúze páteře (ankylóza). Jakmile tavený, bolesti v páteři zmizí, ale postiženého jedince je úplná ztráta páteře mobility. Tyto tavený trny jsou obzvláště křehké a citlivé na rozbití (zlomenina) pokud jsou zapojeni do trauma, jako je motorové vozidlo nehod-. Náhlé bolesti a mobility v oblasti páteře u těchto pacientů může indikovat zlomeninám. Dekoltu (krční páteře) je nejčastější oblastí pro tyto zlomeniny.

Chronická spondylitidou a ztuhlost způsobovat zakřivení přední horní části trupu (hrudní páteře), která omezuje dýchací kapacity. Spondylitida může ovlivnit také oblasti, kde žebra připojit na horní páteři, další omezení kapacity plic. Ankylozující spondylitida může způsobit zánět a zjizvení plic, způsobuje kašel a dušnost, zejména s výkonem a infekcí. Proto, dýchací potíže mohou být závažnou komplikací u ankylozující spondylitidy.

Lidé s ankylozující spondylitidou může mít i artritidou v kloubech, než páteř. Tato funkce se vyskytuje častěji u žen. Pacienti mohou zaznamenáte bolest, ztuhlost, heat, otok, warmteplo/ nebo zarudnutí v kloubech, jako jsou boky, kolena, a kotníky. Příležitostně, drobné klouby prstů se může stát zánět nebo “klobása” ve tvaru. Zánět se může objevit v chrupavce kolem prsní kosti (kostochondritida) stejně jako ve šlachách, kde svaly připojit až na kost (tendinitis) a vazů příloh do kostí. Někteří lidé s tímto onemocněním rozvíjet Achilles zánět šlachy, způsobující bolest a ztuhlost v zadní části paty, zvláště když tlačí pryč s nohou při chůzi do schodů. Zánět tkáně v dolní části nohou, plantární fasciitis, se vyskytuje častěji u lidí s ankylozující spondylitidou.

Ostatní části těla postižených ankylozující spondylitidou patří oči, srdce, a ledviny. Pacientů s ankylozující spondylitidou může vyvinout zánět duhovky (iritis), barevné části oka. Iritida je charakterizován zarudnutí a bolest v oku, zvláště když se podíváme na jasné světlo. Opakující se útoky iritis může ovlivnit buď oko. Kromě duhovky, řasnatého tělesa a cévnatky oka může stát zanícené; toto je odkazoval se na jak uveitida. Iritida a uveitida mohou být závažné komplikace ankylozující spondylitidy, které mohou poškodit oko a vidění zhoršit a může vyžadovat oční specialisty (oftalmolog) neodkladné péče. Speciální ošetření pro závažné záněty očí jsou diskutovány v léčbě níže. (Je třeba poznamenat, že iritidy a zánět páteře může dojít v jiných formách artritidy, jako je reaktivní artritida [dříve známé jako syndrom Reiterův], psoriatická artritida, a artritida zánětlivé onemocnění střev.)

Vzácná komplikace ankylozující spondylitidy zahrnuje zjizvení srdce elektrického systému, způsobující abnormálně pomalé srdeční frekvenci (jen srdeční zástava). Kardiostimulátor může být nutné u těchto pacientů k udržení přiměřené tepové frekvence a výkonu. V jiných, část aorty nejblíže k srdci může stát zanícené, výsledkem úniku aortální chlopně. V tomto případě, u pacientů může vyvinout dušnost, závrať, a selhání srdce.

Pokročilé spondylitida může vést k vklady bílkoviny materiálu zvaného amyloid do ledviny a vést k selhání ledvin. Progresivní onemocnění ledvin může vést k chronické únavy a nevolnosti a může vyžadovat odstranění nahromaděného odpadu v krvi tím, filtrační stroje (dialýza).