Lékařství


Jak je diagnostikována ankylozující spondylitida?

Diagnóza ankylozující spondylitidou je založen na vyhodnocení pacientových příznaků, fyzikální vyšetření, X-ray nálezy, a krevní testy. Ztuhlost, bolest, a snížení rozsahu pohybu páteře jsou charakteristické zánětlivé bolesti zad u ankylozující spondylitidy. Příznaky zahrnují bolesti a ranní ztuhlost páteře a sakrální oblasti, s nebo bez průvodních zánět v jiných kloubů, šlachy, a orgánů. Prvotní příznaky ankylozující spondylitidy může být velmi klamné, jako ztuhlost a bolesti v dolní části zad může být viděn v mnoha jiných podmínek. To může být zvláště jemné u žen, kteří mají tendenci (i když ne vždy) mají více mírné páteře zapojení. Letech lze projít před diagnózou ankylozující spondylitidou je dokonce považována za.

Vyšetření může prokázat známky zánětu a snížení rozsahu pohybu kloubů. Toto může být zvláště patrné v páteři. Flexibilita spodní záda a / nebo krku může být snížena. Tam může být citlivost sakroiliakální kloubů horní hýždí. Rozšíření hrudníku s plnou dýchání může být omezen z důvodu tuhosti hrudní stěny. Neobtěžuje lidé mohou mít shrbená postava. Zánět očí lze hodnotit lékař s ophthalmoscope.

Další vodítka k diagnóze jsou navrženy X-ray abnormality páteře a přítomnost genetického markeru HLA-B27 identifikována krevní test. Jiné krevní testy mohou poskytnout důkaz o zánět v těle. Například, krevní test nazvaný sedimentace je nespecifická marker zánětu v celém těle a je často na zvýšené zánětlivé stavy, jako je ankylozující spondylitidy. Analýza moči je často děláno k pohledu pro doprovázející abnormality ledvin, jakož i pro vyloučení ledvinami podmínky, které může vyvolat bolesti zad, která napodobuje ankylozující spondylitidy. Pacienti jsou také současně hodnoceny na příznaky a známky dalších souvisejících spondyloarthropathies, jako lupénka, pohlavní nemoc, úplavice (reaktivní artritida nebo Reiter nemoc), a zánětlivé onemocnění střev (ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy choroby).