Lékařství


Jaké jsou možnosti léčby ankylozující spondylitidy?

K léčbě ankylozující spondylitidy typicky zahrnuje užívání léků na snížení zánětu a / nebo potlačit imunitu zastavit progresi onemocnění, fyzikální terapie, a cvičení. Léky snížit zánět v páteři a dalších kloubů a orgánů. Fyzikální terapie a cvičení pomáhají zlepšit držení těla, páteře mobility, a kapacity plic.

Aspirin a jiné nesteroidní protizánětlivé léky (NSA) se běžně používají ke snížení bolesti a ztuhlost páteře a dalších kloubů. Běžně používané NSAID patří indometacin (Indocin.), tolmetin (Tolectin), sulindac (Clinoril), naproxen (Naprosyn), a diklofenak (Voltaren). Jejich časté nežádoucí účinky patří žaludeční nevolnost, nevolnost, bolesti břicha, průjem, a dokonce i krvácející vředy. Tyto léky jsou často spolu s jídlem, aby se minimalizovala vedlejší účinky.

U některých lidí s ankylozující spondylitidou, zánět kloubů bez páteře (jako boky, kolena, nebo kotníků) se stává velkým problémem. Zánět v těchto spojů, nesmí reagovat na NSAID sám. Pro tyto osoby, Kromě léků, které potlačují imunitní systém je považován za. Tyto léky, jako sulfasalazin (Azulfidine.), mohou přinést dlouhodobý snížení zánětu. Alternativou k sulfasalazin, že je poněkud více efektivní, je metotrexát (Rheumatrex, Trexall), , které mohou být podávány orálně nebo injekcí. Časté krevní testy jsou prováděny v průběhu léčby methotrexátem, protože jeho potenciálu toxicity pro játra, což může vést až k cirhóze, a toxicity pro kostní dřeň, který může vést k závažné anémie.

Nedávný výzkum ukázal, že pro trvalé ankylozující spondylitidy se zapojením páteře, který nereaguje na anti-pobuřující léčby, jak sulfasalazin a metotrexát jsou neúčinné. Novější, účinných léků pro útok onemocnění páteře posel protein zánětu tzv. tumor nekrotizující faktor (TNF). Tyto TNF-blokující léčby se ukázaly být velmi účinné při léčbě ankylozující spondylitidy zastavením aktivity onemocnění, snižuje zánět, a zlepšení pohyblivosti páteře. Příklady těchto blokátorů TNF-patří etanercept (Enbrel), infliximabu (Remicade), adalimumabu (Humira), a golimumab (Symfonie).

Několik hlavních bodů o léčbě ankylozující spondylitidy zaslouží důraz. Tam je brzy, underdiagnosed fázi spondylitidy, který nastane dříve, než holý X-ray testování může odhalit klasický změny. Pacienti, kteří jsou léčeni dříve lépe reagovat na léčbu. Aktuální chorobu modifikující léky, jako je methotrexát, sulfasalazin, a leflunomid (Arava), , které mohou být účinné pro společné zánět kloubů od páteře, nejsou efektivní pro spinální zánětu. Pokud se nesteroidní protizánětlivé léky (NSA) nejsou účinné u pacientů, jejichž stav je ovládán páteře zánět (a 50% to reagovat), pak biologické léky, které inhibují tumor nekrotizující faktor (TNF inhibitory) jsou uvedeny. Všechny TNF inhibitory, včetně Remicade, Enbrel, Humira, a Simponi jsou účinné při léčbě ankylozující spondylitidy. Zlepšení, že výsledky za inhibice TNF je udržováno v průběhu let léčby. Pokud TNF inhibitory jsou přerušeny, z jakéhokoli důvodu, relapsu onemocnění vyskytuje u prakticky všech pacientů do jednoho roku. Pokud inhibitoru TNF je pak opět, to je typicky efektivní.

Ústní nebo injekční kortikosteroidy (kortizon) jsou silné anti-pobuřující látky a nemůže účinně řídit spondylitidou a další záněty v těle. Bohužel, kortikosteroidy mohou mít vážné vedlejší účinky při použití na dlouhodobý základ. Tyto nežádoucí účinky patří šedý zákal, ztenčení kůže a kostí, snadná tvorba modřin, infekce, cukrovka, a ničení velkých kloubů, jako boky.

Fyzikální terapie u ankylozující spondylitidy obsahuje pokyny a cvičení pro udržení správného držení těla. To zahrnuje hluboké dýchání pro expanzi plic a protahovací cvičení ke zlepšení pohyblivosti kloubů páteře a. Vzhledem k tomu, ztuhlost páteře inklinuje způsobit zakřivení dopředu, pacienti jsou poučeni udržet vzpřímený postoj co nejvíce a provést back-rozšíření cvičení. Pacienti jsou také doporučil spát na pevné matraci a vyhnout se používání polštář, aby se předešlo páteř zakřivení. Ankylozující spondylitida může zahrnovat oblasti, kde žebra připojit k horní páteře i kloubů páteře, což omezuje schopnost dýchání. Pacienti jsou instruováni, aby maximálně rozšířit své hrudi často skrz každý den, aby se minimalizovalo toto omezení.

Cvičební programy jsou přizpůsobeny pro každý jednotlivý. Plavání je často přednostní forma cvičení, jak to vyhne nepříjemných dopadů páteře. Ankylozující spondylitida nemusí omezit individuální angažovanost v atletice. Lidé se mohou podílet na pečlivě vybrané aerobní sporty, kdy jejich nemoc je neaktivní. Aerobní cvičení je obecně podporovat, protože podporuje plné rozšíření dýchacích svalů a otevře dýchacích cest v plicích.

Zánět a onemocnění v jiných orgánech se posuzují samostatně. Například, zánět duhovky oka (iritida nebo uveitidy) může vyžadovat kortizon eyedrops (Před Forte) a vysokých dávkách kortizonu ústy. Kromě toho, atropin oční kapky jsou často dávána do uvolnit svaly duhovky. Někdy injekce kortizonu do postiženého oka, jsou nezbytné, pokud zánět je vážné. Srdeční choroby u pacientů s ankylozující spondylitidou, jako je srdeční blok, mohou požadovat, aby kardiostimulátor umístění nebo léky pro městnavé srdeční selhání.

Kouření cigaret se důrazně nedoporučuje u lidí s ankylozující spondylitidou, jak to může urychlit zjizvení plic a vážně zhoršit potíže s dýcháním. Příležitostně, ty s těžkým plicním onemocněním v souvislosti s ankylozující spondylitidou může vyžadovat doplnění kyslík a léky ke zlepšení dýchání.

Lidé s ankylozující spondylitidou Pravděpodobně bude nutné změnit své každodenní činnosti a upravit vlastnosti pracoviště. Například, pracovníci mohou nastavit židle a stoly pro správné držení těla. Řidiči mohou využít širokou zpětná zrcátka a prism brýle kompenzovat omezený pohyb v páteři.

Konečně, ortopedické operace možná nutné, když je závažné onemocnění kyčelních kloubů a páteře.