Lékařství


Jaká je léčba pro spondylolistéza?

Počáteční léčba spondylolistézou je konzervativní a na základě příznaků.

* Krátká doba odpočinku nebo vyhnutí činnosti, jako je zvedání a ohýbání a atletiku mohou pomoci redukovat symptomy.

* Fyzikální terapie může pomoci ke zvýšení rozsahu pohybu v bederní páteři a hamstringy, stejně jako posílit břišní svaly jádra.

* Anti-zánětlivé léky mohou pomoci snížit bolest zmenšením zánět svalů a nervů.

* Pacienti s bolestí, necitlivost a brnění v nohou mohou těžit z epidurálního steroidu (kortizon) injekce.

* Pacienti s isthmic spondylolistézou mohou mít prospěch z hyperextenze rovnátka. To se týká oblasti bederní páteře přináší dvě části kosti při defektu blíže u sebe, a mohou umožnit li dojít k léčbě.

U pacientů, jejichž příznaky nepodaří zlepšit s konzervativní léčbou chirurgie může být volba. Typ operace je založena na typu spondylolistéza. Pacienti s isthmic spondylolistézou mohou mít prospěch z opravy vadného části obratle, nebo pars opravy. Pokud MRI nebo PET ukazuje, že kost je aktivní v místě defektu to je více pravděpodobné, že léčit se pars opravy. To zahrnuje odstranění jakékoli tkáně jizvy z vady a jejich uvádění některých kostní štěp v oblasti následuje umístění šroubů přes defekt.

Pokud tam jsou symptomy v nohách operace mohou zahrnovat dekomprese vytvořit více prostoru pro kořeny ukončení nerv. To je často v kombinaci s syntézy, může být prováděna buď s nebo bez šroubů držet kosti spolu. V některých případech jsou obratle přesunuty zpět do normální polohy před provedením jaderné syntézy, a v jiných obratle jsou zničeny, kde jsou po skluzu. Tam je nějaké zvýšené riziko poranění nervu s pohybem obratle zpět do normální polohy.