Lékařství


Co je fundoplikace?

Fundoplikace je standardní operační metoda k léčbě gastro-refluxní choroby jícnu (GERD). GERD způsobuje zánět, bolest (pálení žáhy), a další vážné komplikace (jako je zjizvení a striktury) jícnu. GERD výsledky při kyselina refluxes (vyzvrátí, nebo backwashes) ze žaludku zpět do jícnu. Za normálních podmínek, tam je bariéra pro refluxní kyseliny. Jedna část této bariéry je nižší-většina svalů jícnu (tzv. dolního svěrače jícnu). Většinu času, tohoto svalu je smluvně (sevřený, nebo těsné), která uzavírá jícen od žaludku. U pacientů s GERD, svěrače nefunguje normálně. Sval je buď slabá nebo relaxuje nevhodně. Fundoplikace je operační technika, která posiluje překážku žaludečních šťáv, když svěrače nefunguje normálně.

Co se děje při fundoplikace?

Během fundoplikace postup, část žaludku, která je nejblíže ke vstupu jícnu (fundus žaludku) jsou shromážděny, balený, a sešité (šité) kolem dolní části jícnu a dolního svěrače jícnu. (Shromažďování a šití jedné tkáně do další se nazývá násobení.) Tento postup zvyšuje tlak na dolním konci jícnu, a tím snižuje žaludečních šťáv.

Také, během fundoplikace, ostatní operační kroky často jsou za to, že také může snížit žaludečních šťáv. Například, v případě, že pacient má hiátová hernie (který se vyskytuje v 80% u pacientů s GERD), kýlní vak může být stržena z hrudi a sešité tak, že zůstane v oblasti břicha. Kromě toho, otvor v bránici, kterým prochází jícen z hrudníku do břicha také může být dotaženy. Fundoplikace lze provést pomocí velkého řezu (laparotomie v břiše nebo v hrudníku torakotomii) nebo laparoscope, který vyžaduje jen několik malých vpichů v břiše. Výhodou laparoskopické metody je rychlejší zotavení a méně pooperační bolesti.