Lékařství


Antibiotika, které způsobují C. těžké kolitidy?

I když antibiotika klindamycin (Cleocin.) je široce uznáván jako způsobující C. těžké kolitidy, mnoho běžně předepisovaných antibiotik také způsobit kolitida. Příklady antibiotik, které často způsobují C. difficile patří:

* ampicilin,

* amoxicilin, a

* cefalosporiny [jako cephalexin (Keflex.)].

Antibiotika, která občas způsobí C. difficile patří:

* penicilín,

* erytromycin,

* trimethoprim, a
* chinolony, jako je ciprofloxacin (Kypr).

Antibiotika, která zřídka jestliže někdy způsobit C. difficile patří:

* tetracyklin,

* metronidazol (Flagyl),

* vancomycin (Vancocin), a

* aminoglykosidy [jako je gentamicin (Garamycin)].

Vlastně, metronidazol a vancomycin jsou dvě antibiotika, které se používají k léčbě C. těžké kolitidy; však, existují ojedinělé zprávy o C. difficile vyskytující se několik dní po ukončení metronidazol.

Zatímco většina C. difficile v USA je způsobeno antibiotiky, C. difficile také může dojít u pacientů bez expozice vůči antibiotikům. Například, U pacientů s ulcerózní kolitida a Crohnova choroba je známo, že rozvoj C. obtížné kolitida bez expozice vůči antibiotikům.

Protože mnoho antibiotik může způsobit C. těžké infekce, všechna antibiotika by měly být použity obezřetně. Self-administrace nebo pomocí antibiotik bez přesné diagnózy nebo řádného důvodu by se mělo zabránit. Na druhé straně, přínosy řádně předepsaných antibiotik ze správných důvodů obvykle daleko převáží riziko vzniku C. těžké kolitidy.

Antibiotika mohou někdy způsobit průjem, který není vzhledem k C. těžké infekce. Důvodem průjmu není jasné. Praktický důsledek je, že ne všichni průjem spojený s antibiotiky by mělo být považováno za důsledek C. difficile a v podobném.