Lékařství


Jak se recidiv C. difficile léčených kolitida?

Možnosti léčby recidiv C. difficile patří:

1. Druhý kurs se stejným nebo jiné antibiotikum

2. Šest týdnů léčby snižující dávky antibiotik

3. Ústní pryskyřice ústy např. cholestyramin (Questran) , která se váže toxiny a deaktivuje je

4. Non-patogen (neškodný) droždí ústy jako Saccharomyces boulardii, například, Florastor

Doktoři obvykle léčí pacienty, kteří relapsu s jinou 10 nebo 14 denní kurz metronidazolu nebo vankomycinu, a většina pacientů léčených tak získá zpět. Nicméně, někteří pacienti budou mít další úpadek. Možnosti léčby pro více recidiv zahrnují:

* Léčba s jednou z možností uvedených výše, který nebyl již byly vyzkoušeny.

* Vankomycin po dobu šesti týdnů v sestupném dávkách (125 mg čtyřikrát denně po dobu jednoho týdne, třikrát denně na další týden, dvakrát denně na další týden a tak dále), následovaný čtyřmi týdny cholestyraminu (Questran).

* Dva týdny vancomycin nebo metronidazol spolu se čtyřmi týdny S. boulardii (Florastor).

* Fekální klystýr ze zdravých příbuzných a rodinných příslušníků. Výkaly od non-infikovaných dárců jsou v suspenzi a podávat jako klystýr, aby pacienta s mnohočetnými relapsy. Normální bakterie od dárce stolice vytlačuje C. obtížné bakterie.

* Pasivní imunizace s lidskou gammaglobulin. Pacientů s mnohočetným relapsů mají obvykle nízké hladiny protilátek proti C. difficile toxins. Tím, že pacienti, kteří relapsu gammaglobulin obsahuje velké množství protilátek pobtížné toxinye toxins, pacienti’ hladiny protilátek proti C. difficile toxiny jsou zvýšené. Poolovaného gammaglobulin může být podáván intravenózně.

* Aktivní očkování pro C. difficile toxins. Očkování může zvýšit pacienta hladiny protilátek proti C. diffobtížné toxinydná se o nový způsob léčby, který se nestal široce dostupné.

Co je nového v C. obtížné?

Prevalence C. difficile infekce se stále zvyšuje zejména u starších osob. Tam byly zprávy z několika nemocnic na novější, více virulentní kmen C. difficile bakterie, která produkuje velké množství toxinů i A a B a stejně jako třetí toxin. Tento kmen produkuje více hrozná kolitida než běžné kmeny. Pacientů infikovaných tohoto kmene jsou vážně nemocní, vyžadovat operaci častěji, a zemřít z infekce častěji než u pacientů infikovaných s obvyklými kmeny. V současné době, komerčně dostupné diagnostické testy nedokáží rozlišit tohoto kmene od běžných kmenů.

Tradičně, užívání antibiotik je často považován za nejdůležitější faktor pro vývoj C. těžké kolitidy. Stále častěji však lékaři diagnózu C. těžké kolitidy u pacientů bez předchozí expozice antibiotikům. Toto platí zejména u pacientů s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou. V jedné studii 92 U pacientů s ulcerózní kolitida a Crohnova choroba relapsu, 10 pacientů pozitivní testy na C. obtížné. Další změnou, která se objevuje s C. difficile infekce je, že již není omezena na pacienty v nemocnicích nebo domovech důchodců. Až one-quarter infekcí začnou z nemocnice.

Lékaři jsou svědky stále větší obtíže při léčbě C. těžké kolitidy. Za prvé, odolnost vůči metronidazolu je na vzestupu. Zadruhé, kolitida (spolu s příznaky průjmu a křečím) trvá déle řešit a může vyžadovat vyšší dávky vancomycin. Zatřetí C. difficile relapsu (s recidivujícím průjem) je běžné. Stále více znepokojující, mnoho pacientů zkušenosti více relapsy, často vyžadují delší (měsíců) antibiotikum (jako je např. vancomycin) léčba.