Lékařství


Úvod do disekce aorty

Aorty je velké cévy, která vede od srdce a nese krev do zbytku těla. Aorty vzniká u aortální chlopeň na výstupu z levé komory srdce. Stoupá do hrudi, aby oblouk, kde cév odbočit k dodání průtok krve do paží a hlavy. To pak začne klesat v hrudníku a do břicha, kde to se rozdělí do dvou ilické tepny, které zajišťují průtok krve do nohou. Podél jeho sestupu, Další malé tepny rozvětvují se na zásobování krve do žaludku, střevo, dvojtečka, ledviny, a míchy.

Aorta má silnou stěnou, se třemi vrstvami svalů, které umožňují krevní cévy, aby vydržely vysoký tlak, který je generován, když srdce pumpuje krev do těla. Tyto tři vrstvy jsou tunica intima, tunica media, a haleny adventitia. Intima je vnitřní vrstva, která je v kontaktu s krví, média ve středu, a adventitia je vnější vrstva.

V disekce aorty, malá slza nastane v tunica intima (vnitřní vrstva aortální stěny v kontaktu s krví). Krev může vstoupit do tohoto trhat a způsobit intima vrstvy strhnout z médií vrstvy, ve skutečnosti rozdělení svalových vrstev aortální stěny a vytváří falešný kanál, nebo lumen. Tento kanál může být krátká nebo může prodloužit celé délce aorty. Distální (dále podél průběhu aorty, než původní slzu) slzou v intima vrstva může nechat krev re-zadání skutečné lumen aorty.

V některých případech pitva bude přes všechny tři vrstvy aortální stěny a způsobí okamžitou prasknutí. Ve většině ostatních případů je v krvi obsaženo mezi stěnou vrstvami.