Lékařství


Co je Apgar skóre?

Devadesát procent dětí termínu, jak úspěšně a bez komplikací přechod od žijící v lůně k vnějšímu světu. O 10% bude potřebovat nějaký lékařský zákrok a přibližně 1% bude vyžadovat rozsáhlé resuscitace. Reprodukovatelné a rychle se stanoví systém hodnocení je nezbytné pro hodnocení novorozence. Apgar skóre je praktické metody pro hodnocení novorozence.

Jak je Apgar skóre udělat?

Apgar skóre je číslo vypočtené bodování srdeční frekvence, dýchací úsilí, svalový tonus, barva kůže, a reflexní podrážděnost (reakce na katétru v nosní dírky). Každý z těchto objektivních příznaků může přijímat 0, 1, nebo 2 body.

Co vysoké nebo nízké Apgar skóre znamenat?

Perfektní Apgar skóre 10 znamená, dítě je v co nejlepším stavu. Dítě s Apgar skóre 0-3 potřebuje okamžitou resuscitaci. Je důležité si uvědomit, že pečlivé péči o novorozence, je okamžitá reakce na aktuální stav dítěte. Je vhodné počkat, až Apgar skóre jsou získány začít nebo pokračovat v řešení potřeby novorozence.

Když je Apgar skóre udělat?

Apgar skóre se provádí rutinně 60 sekund po narození dítěte a pak se opakuje pět minut po narození.

V případě těžké resuscitace, Apgar skóre může být provedeno znovu 10, 15, a 20 minut.

Co trvale nízké Apgar skóre znamenat?

Přetrvávající nízké (0-3) Apgar skóre na 20 minut věku je prediktivní vysoká míra nemocnosti (nemoc) a úmrtnosti (smrt).

Proč byla vyvinuta Apgar skóre?

Skóre je jmenován pro preeminent americký anesteziolog Dr. Virginie Apgar (1909-1974), kdo vynalezl bodovací metody 1952. S pomáhal při tisíc porodů, Dr. Apgar chtěla soustředit pozornost na dítě. Děti byly tradičně odesílány přímo do dětského pokoje, často bez hodně formální kontrolou po porodu. Apgar chtěl dítě je třeba posuzovat v organizované smysluplně o dodávce-místnost personálu.Drr. Apgar byla první žena být jmenován řádným profesorem na vysoké škole Kolumbijské univerzity lékařů a chirurgů.