Lékařství


Co je příčinou afázie?

Afázie je způsobena poškozením jednoho nebo více jazykových oblastí mozku. Mnohokrát, příčinou poranění mozku je mrtvice. Mrtvice nastane, když krev není schopen dosáhnout části mozku. Mozkové buňky umírají, když nedostávají jejich normální zásobování krví, , který přenáší kyslík a důležitých živin. Jiné příčiny poranění mozku jsou závažné údery do hlavy, nádory na mozku, mozkové infekce, a další podmínky, které ovlivňují mozek.

Kdo má afázie?

Kdokoli může získat afázie, včetně dětí, ale většina lidí, kteří mají afázií jsou středního věku a starších. Muži a ženy jsou stejně postiženy. Podle Národní asociace Afázie, přibližně 80,000 jednotlivcům získat afázie každý rok od mrtvice. Asi jeden milión lidí ve Spojených státech v současné době afázie.

Co je afázie?

Afázie je porucha, která vyplývá ze škody na části mozku, které jsou odpovědné za jazykové. Pro většinu lidí, Jedná se o oblasti na levé straně (polokoule) mozku. Afázie se obvykle vyskytuje náhle, často v důsledku cévní mozkové příhody nebo zranění na hlavě, ale to může také vyvíjet se pomalu, jak v případě nádoru na mozku, infekce, nebo demence. Porucha zhoršuje vyjadřování a chápání jazyka, stejně jako čtení a psaní. Afázie může co-nastat s nepořádky řeči takový jako dysartrie či apraxie řeči, který také vyplývat z poškození mozku.