Medycyna


Jakie są objawy tocznia?

Ludzie z SLE może rozwijać się różne kombinacje objawów zajęcia narządów. Często skargi i objawy to zmęczenie, podgorączkowe, utrata apetytu, bóle mięśni, artretyzm, owrzodzenia jamy ustnej i nosa, wysypka twarzy (“wysypka motyl”), niezwykła wrażliwość na światło słoneczne (nadwrażliwość na światło), zapalenie błony otaczającej płuca (zapalenie opłucnej) i serca (zapalenie osierdzia), i słabe krążenie w palcach rąk i nóg z zimna narażenia (Zjawisko Raynauda). Powikłania zajęcia narządów może prowadzić do dalszych objawów zależy od chorego narządu i ciężkości choroby.

objawy skórne są częstym lupus i może czasem prowadzić do powstawania blizn. W discoid lupus, tylko skóra jest zwykle zastosowanie. Wysypka na skórze w discoid toczeń często znajduje się na twarzy i skóry głowy. Zazwyczaj jest to czerwony i mogą mieć podniesiony granic. Krążkowy lupus wysypki są zazwyczaj bezbolesna i nie grzybica, ale blizny może spowodować trwałe wypadanie włosów (łysienie). W czasie, 5%-10% osób z discoid toczeń może rozwinąć SLE.

Ponad połowa osób z SLE rozwijać charakterystyczny czerwony, płaskiej twarzy wysypka na most nosa. Ze względu na swój kształt, jest często określana jako “wysypka motyl” SLE. Wysypka jest bezbolesne i nie grzybica. Wysypka twarzy, wraz z zapaleniem w innych narządach, można strącić lub pogorszenia stanu ekspozycji na światło słoneczne, stan zwany światło. To światło może towarzyszyć pogorszenie stanu zapalnego w organizmie, nazywa się “flare” choroby.

Zwykle, z leczeniem, to wysypka może uzdrowić bez trwałych blizn.

Większość osób z SLE opracuje stawów w trakcie ich choroby. Zapalenie stawów w SLE powszechnie wiąże się obrzęk, ból, sztywność, a nawet deformacja małych stawów rąk, nadgarstki, i stopy. Czasami, stawów SLE może naśladować że reumatoidalnego zapalenia stawów (inne choroby autoimmunologiczne).

Bardziej poważne zajęcie narządów z zapaleniem występuje w mózgu, wątroba, i nerki. Białe ciałka krwi i czynników krzepnięcia może być również charakterystyczny spadła w SLE, znany jako leukopenia (leukopenia) i trombocytopenii, odpowiednio. Leukopenia może zwiększać ryzyko zakażenia i trombocytopenii może zwiększać ryzyko krwawienia.

Zapalenie mięśni (zapalenie mięśni) może powodować bóle i osłabienie mięśni. Może to prowadzić do podwyższenia poziomu enzymów mięśniowych we krwi.

Zapalenie naczyń krwionośnych (naczyń) że tlen dostaw do tkanek może powodować szkody na pojedyncze nerwów, skóry, lub organów wewnętrznych. Naczyń krwionośnych składają się z tętnic, które przechodzą bogatej w tlen krwi do tkanek ciała i żył, że tlen powrotu zubożony krew z tkanek do płuc. Zapalenie naczyń charakteryzuje się stan zapalny z uszkodzeniem ściany naczyń krwionośnych różnych. Bloki szkody krążenie krwi przez naczynia i może spowodować obrażenia tkanek, które są zaopatrywane w tlen przez te statki.

Zapalenie błony śluzowej płuc (zapalenie opłucnej) i serca (zapalenie osierdzia) może powodować ostry ból w klatce piersiowej. Ból w klatce piersiowej kaszel pogarsza, głębokie oddychanie, i niektóre zmiany pozycji ciała. Mięśnia sercowego może stać się rzadko zapalenie (osierdzia). To Wykazano również, że młode kobiety z SLE mają znacznie zwiększone ryzyko ataków serca z powodu choroby wieńcowej.

zapalenie nerek w SLE może spowodować wyciek białka w moczu, zatrzymanie płynów, wysokie ciśnienie krwi, a nawet niewydolności nerek. Może to prowadzić do dalszego zmęczenie i obrzęki nóg i stóp. Z niewydolnością nerek, maszyny są potrzebne, aby oczyścić krew z nagromadzonych odpadów w procesie zwanym dializy.

Udział w mózgu może powodować zmiany osobowości, Zaburzenia myślenia (psychoza), drgawki, a nawet śpiączka. Uszkodzenie nerwów może powodować drętwienie, mrowienie, i słabości związanych części ciała lub kończyn. zaangażowanie Brain, o których mowa cerebritis jak toczeń.

Wiele osób z doświadczeniem, wypadaniu włosów SLE (łysienie). Często, ten występuje równocześnie ze wzrostem aktywności ich choroby. Wypadanie włosów może być niepełne lub rozproszone i wydają się być bardziej przerzedzone włosy.

Niektórzy ludzie z SLE objaw Raynauda. W tym stanie, dopływu krwi do palców i / lub stóp staje się zagrożona po ekspozycji na zimno, powodując blanszowania, białawe lub niebieskawe zabarwienie, oraz ból i drętwienie palców rąk i nóg narażonych.