Medycyna


Co to jest leczenie wodobrzusza?

Leczenie wodobrzusza dużej mierze zależy od przyczyny. Na przykład, otrzewnowej carcinomatosis lub wodobrzusza nowotworowego może być traktowane przez resekcji raka i chemioterapii, podczas zarządzania wodobrzusze związane z niewydolnością serca jest skierowane do leczenia niewydolności serca za pomocą terapii i ograniczenia dietetyczne.

Ze względu na marskość wątroby jest główną przyczyną wodobrzusza, będzie głównym celem tej sekcji.

Dieta

Zarządzanie wodobrzusza u chorych z marskością wątroby zazwyczaj wiąże się ograniczenie spożycia sodu i stosowanie leków moczopędnych (leki moczopędne). Ograniczenia dietetyczne sodu (sól) mniej niż spożycie 2 gramów dziennie jest bardzo praktyczne, udany, i powszechnie zalecana u chorych z wodobrzuszem. W większości przypadków, podejście to należy połączyć z zastosowaniem leków moczopędnych jak ograniczenie soli tylko ogólnie nie jest skutecznym sposobem leczenia wodobrzusza. Konsultacji z ekspertem w zakresie żywienia codziennie ograniczeniem soli może być bardzo pomocne dla pacjentów z wodobrzuszem.

Lek

wody wzrost moczopędne i wydalania soli z nerek. Zalecana moczopędne dawki w ustalaniu wątroby związane wodobrzusze to połączenie spironolaktonu (Aldactone.) i furosemid (Lasix). Pojedyncza dawka 100 milligrams of spironolactone and 40 mg furosemidu jest zwykle Zalecana dawka początkowa. To może być stopniowo zwiększana, aby uzyskać właściwą odpowiedź na dawkę maksymalną 400 millimg spironolaktonu img furosemidu, tak długo, jak pacjent toleruje zwiększenie dawki bez skutków ubocznych. Stosowanie tych leków razem z rana jest zazwyczaj zaleca się, aby zapobiec częste oddawanie moczu w nocy.

paracentezy terapeutyczne

U pacjentów, którzy nie reagują dobrze lub nie mogą tolerować powyżej schematu, częste paracentezy terapeutycznej (igłę ostrożnie umieszcza się w obszarze brzucha, w warunkach sterylnych) mogą być wykonywane w celu usunięcia dużych ilości płynów. Kilka litrów (aż do 4 do 5 l) płynu można usunąć bezpiecznie przez tę procedurę za każdym razem. U pacjentów z wodobrzusza nowotworowego, Ta procedura może być bardziej skuteczne niż stosowanie moczopędne.

Chirurgia

Aby uzyskać więcej opornych przypadkach, zabiegów chirurgicznych mogą okazać się niezbędne do sterowania wodobrzusze. Transjugular wewnątrzwątrobowych portosystemic zastawki (TIP) jest procedura odbywa się poprzez żyłę szyjną wewnętrzną (głównej żyły na szyi) w znieczuleniu miejscowym przez radiologa interwencyjnego. Przeciek jest umieszczony w portalu układu żylnego i układu żylnego systemowego (żył powrotu krwi do serca), zmniejszając tym samym ciśnienie portalu. Procedura ta jest zarezerwowana dla pacjentów, którzy mają minimalny odpowiedzi na agresywne leczenie. Wykazano zmniejszenie wodobrzusza i albo ograniczyć lub wyeliminować stosowanie leków moczopędnych w większości przypadków wykonywane. Jednak, jest to związane z poważnych powikłań, takich jak encefalopatia wątrobowa (zamieszanie) , a nawet śmierć.

Bardziej tradycyjne miejsc przecieku (peritoneovenous manewrowania i systemowe portosystemic przecieku) zostały zasadniczo opuszczony ze względu na wysoką częstość powikłań.

przeszczep wątroby

W końcu, transplantacji wątroby z zaawansowaną marskością wątroby, może być uznane za leczenie wodobrzusza z powodu niewydolności wątroby. przeszczepieniu wątroby wiąże się z bardzo skomplikowany i długotrwały proces i wymaga bardzo ścisłej kontroli i zarządzania przez narządów.