Medycyna


Co to jest zespół Schönleina-Henocha (HSP)?

Henoch-Henocha plamica (HSP) jest formą zapalenia naczyń krwionośnych lub naczyń. Istnieje wiele różnych warunków, które posiadają naczyń. Każda z form naczyń ma tendencję do włączenia niektórych właściwości naczyń krwionośnych. HSP dotyczy małych statków o nazwie kapilar w skórze i często nerki. Wyniki HSP wysypka na skórze (najbardziej znanych na pośladki i za kończyn dolnych) związane z zapalenie stawów (artretyzm) czasami skurcze i bóle brzucha. zespół Schönleina-Henocha jest również określana jako anafilaktoidalne purpura.

Co powoduje, HSP?

HSP występuje najczęściej wiosną i często następuje infekcja gardła i dróg oddechowych. HSP wydaje się stanowić niezwykłą reakcję układu odpornościowego, co jest w odpowiedzi na zakażenie (albo bakterie lub wirusy). Oprócz zakażenia, leki mogą również powodować stan. HSP występuje najczęściej u dzieci, ale ludzie z wszystkich grup wiekowych może mieć wpływ.

Jakie są objawy HSP?

Klasycznie, HSP powoduje wysypkę, ból brzucha, i zapalenie stawów (artretyzm). Nie wszystkie funkcje muszą być obecne w diagnostyce. Wysypki zmian skórnych występuje w obszarach zależnych od wagi, takie jak nogi. Stawów najczęściej dotknięte są ból i obrzęk stawów skokowych i kolan. Pacjentów z HSP mogą nabawić się gorączki. Zapalenie naczyń krwionośnych w nerkach może powodować krwi i / lub białka w moczu. Poważne komplikacje nerek są rzadkie, ale może pojawić się.

Zwykle trwają one około miesiąca. Nawrotów nie są częste, ale zdarzają się.

Jak jest HSP rozpoznano?

HSP jest zwykle rozpoznawany w oparciu o typowe skóry, wspólny, i ustalenia nerek. kultury gardła, moczu, i badania krwi na zapalenie nerek i są wykorzystywane do sugerować rozpoznanie. Biopsja skóry, i rzadziej nerki, mogą być wykorzystywane do wykazania, zapalenie naczyń. Specjalnych technik barwienia (immunofluorescencji bezpośredniej) materiału z biopsji może być używany do dokumentowania złóż przeciwciał IgA w naczyniach krwionośnych zaangażowanych tkanek.