Lekárstvo


Syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS)

Syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS) je dýchanie zlyhanie, ktoré sa môžu objaviť u kriticky chorých osôb s chorobami podkladového. Nejedná sa o konkrétnu chorobu. Namiesto toho, to je life-threatening podmienka, že nastane, keď tam je ťažké tekutiny nahromadenej v oboch pľúc. Tekutiny nahromadenie zabraňuje pľúca správne fungovať-to je, umožňujúce prenos kyslíka zo vzduchu do tela a oxid uhličitý z tela von do ovzdušia.

V ARDS, drobných ciev (kapiláry) v pľúcach alebo vzduchových vakov (alveol (al-VEE-UHL-eye)) sú poškodené, pretože infekcia, zranenia, strata krvi, alebo vdychovanie zranenia. Únik kvapaliny z ciev do alveol v pľúcach. Zatiaľ čo niektoré vzdušné vaky naplní tekutinou, ďalšie kolaps. Keď vzduchových vakov kolaps alebo doplňte tekutinou, pľúca už nemôže vyplniť správne sa vzduchom a pľúca sa tuhý. Bez vzduch vstupujúci do pľúc správne, množstvo kyslíka v krvi klesne. Keď toto sa stane, osoba s ARDS musí mať extra kyslík a môžu potrebovať pomoc dýchanie stroje.

Dýchacie porucha môže nastať veľmi rýchlo po tom, čo stav začína. To môže trvať len 1 alebo 2 dni pre tekutiny vybudovať. Proces, ktorý spôsobuje ARDS môže pokračovať niekoľko týždňov. Ak dôjde k zjazveniu, to bude robiť to ťažšie pre pľúca, aby kyslík a zbaviť oxidu uhličitého.

V minulosti, len asi 4 out of 10 ľudia, ktorí vyvinuli ARDS prežil. Ale dnes, s dobrou starostlivosťou v nemocnici na intenzívnu starostlivosť alebo kritickej jednotzoho ľudí (o 7 out of 10) s ARDS prežiť. Hoci veľa ľudí, ktorí prežijú ARDS, aby úplné uzdravenie, niektorí prežili mať trvalé škody na ich pľúca.