Lekárstvo


Aké sú rôzne typy asistovanej reprodukcie (ART)?

Bežné metódy ART patrí:

* In vitro fertilizácia (IVF) znamená oplodnenie mimo telo. IVF je najúčinnejší ART. To je často používané, keď sú ženy vajíčkovodov zablokovaný alebo keď človek produkuje príliš málo spermií. Lekári liečiť ženu s liekmi, ktoré spôsobujú vaječníkov k produkcii viacerých vajíčok. Akonáhle zrelé, vajcia sú odstránená od ženy. Sú uložené v miske v laboratóriu spolu s spermiami muža na oplodnenie. Po 3 na 5 dni, zdravá embryá sa implantujú do maternice ženy.

* Zygota intrafallopian transfer (Rozstup) alebo vajíčkovodov pre prenos embryí je podobná IVF. K oplodneniu dochádza v laboratóriu. Potom sa veľmi mladá embryá sa prenáša do vajcovodu miesto maternice.

* Gamét intrafallopian prevod (DARČEK) zahŕňa prenos vajíčka a spermie do ženskej vajcovodu. Takže k oplodneniu dochádza v ženskom tele. Niekoľko postupov ponúka DARČEK ako jednu z možností.

* Intracytoplazmatická injekcia spermie (ICSI) je často používaný pre páry, v ktorých existujú vážne problémy s spermií. Niekedy to je tiež používa pre staršie páry, alebo pre tých, ktorí sa neúspešných pokusov IVF. V ICSI, jedinej spermie sa vstrekne do zrelého vajíčka. Potom sa embryo je prevedený do maternice alebo vajcovodov.

ART postupy niekedy zahŕňať použitie darovaných vajíčok (vajec od inej ženy), darcu spermií, alebo skôr zmrazených embryí. Darovaná vajíčka sa niekedy používajú pre ženy, ktoré nemôžu produkovať vajíčka. Tiež, darovaná vajíčka alebo spermie darcu je niekedy používaný keď žena alebo muž má genetické ochorenie, ktoré možno preniesť na dieťa. Neplodné ženy alebo pár môžu tiež použiť darcu embryí. Jedná sa o embryá, ktoré boli buď vytvorené páry v liečbe neplodnosti, alebo boli vytvorené z darcu spermií a vajíčok od darcu. Darované embryo je prenášaná do maternice. Dieťa nebude geneticky spriaznení s jedným z rodičov.