Lekárstvo


Čo je periférne cievne ochorenie?

Periférne cievne ochorenia (PVD) odkazuje na choroby ciev (tepny a žily) mimo srdce a mozog. Hoci existuje veľa príčin periférne cievne choroby, lekári bežne užívajú termín ochorenia periférnych ciev sa odkazovať na periférnych tepien (ochorením periférnych tepien, PAD), podmienkou, že sa vyvíja, keď tepny, ktoré dodávajú krv do vnútorných orgánov, zbrane, a nohy sa úplne alebo čiastočne zablokované v dôsledku aterosklerózy.

Čo je ateroskleróza?

Ateroskleróza je postupný proces, pri ktorom tvrdo cholesterolu látky (dosky) sú uložené v stenách tepien. Cholesterol plakety príčinou kôrnatenie cievnej steny a zužovaniu vnútorného kanálu (sneh) z tepny. Ateroskleróza proces začína skoro v živote (ako skoro ako dospievajúci u niektorých ľudí). Pri ateroskleróze je mierne a tepien nie sú podstatne zmenšili, ateroskleróza nespôsobuje žiadne príznaky. Preto sa mnohí dospelí zvyčajne nie sú vedomí, že ich tepny sú postupne hromadí cholesterolu plakety. Ale keď sa stane moderné aterosklerózy sa starnutím, to môže spôsobiť kritické zúženie tepien vedúce k ischémii tkanív (nedostatok krvi a kyslíka).

Tepny, ktoré sú zúžené na pokročilej ateroskleróze môže spôsobiť ochorenie v rôznych orgánoch. Napríklad, pokročilej ateroskleróze koronárnych tepien (tepny, ktoré dodávajú srdcového svalu) môže viesť k srdcovému infarktu a anginy pectoris. Pokročilá ateroskleróza z dvoch krčných a mozgových tepien (tepny, ktoré dodávajú krv do mozgu) môže viesť k mŕtvici a tranzitórny ischemickej ataky (TIA). Pokročilá ateroskleróza v dolných končatinách môže viesť k bolesti pri chôdzi alebo cvičení (klaudikácie), nedostatočné hojenie rán, a / alebo vredy predkolenia.

Čo sú to súrodenci?

Niekedy, napriek prítomnosti ťažké zablokovaniu tepny, danej oblasti nestala bolestivé alebo ischemickej kvôli prítomnosti kolaterálneho obehu, čo znamená, že určité oblasti je dodávaný z viac ako jedného tepny do tej miery, že blokáda jedného plavidla nemá za následok závažný ischémia. Kolaterálne obeh môže vyvíjať v priebehu času na pomoc poskytnúť okysličenú krv do oblasti, kde je zúžená tepna. Lekári sa domnievajú, že pravidelné cvičenie pod dohľadom môžu stimulovať rast a rozvoj kolaterálneho obehu a zmiernenie príznakov občasné krívanie.