Lekárstvo


Ako sa ateroskleróza spôsobujú choroby?

Existujú dva spôsoby, ako spôsobuje ochorenie ateroskleróza; 1) ateroskleróza môže obmedziť schopnosť zúženej tepny zvýšiť dodávku krvi a kyslíka do tkanív počas obdobia zvýšenej spotreby kyslíka, ako pri námahe, alebo 2) Kompletné obštrukcie tepny trombom alebo embolus (trombus a embolus sú formy vzniku krvných zrazenín; pozri nižšie) výsledkom odumierania tkaniva (smrť tkaniva). Námahová angina pectoris a občasné krívanie sú dva príklady nedostatočné dodávky krvi a kyslíka do tkanív uspokojenie dopytu; keďže, mŕtvice a infarktu sú príklady úmrtia tkaniva spôsobené kompletný tepny krvnou zrazeninou.

Existuje veľa podobností medzi ochorenia koronárnej artérie (ateroskleróza zahŕňať tepny srdca) a periférnych tepien. Napríklad, U pacientov s anginou pectoris námahová typicky mať žiadne príznaky v pokoji. Ale pri námahe kriticky znížil vencovité tepny nie sú schopné rastúce krvi a kyslíka dodanie s ohľadom na zvýšenú kyslíka potreby srdcového svalu. Nedostatok krvi a kyslíka spôsobuje bolesť na hrudníku (námahová angina pectoris). Námahová angina pectoris zvyčajne odznie, ak sa pacient oprie. U pacientov s intermitentnej klaudikácie, zužoval tepny v dolných končatinách (napríklad, zúženej tepny v slabinách) nemôže zvýšiť krvný a dodávku kyslíka do lýtkových svalov pri chôdzi. Títo pacienti bolesť v lýtku svaly, ktoré bude len ustupovať po odpočinku.

Pacienti s nestabilnou anginou pectoris sa kriticky znížil vencovitých tepien, ktoré nemožno dodať dostatok krvi a kyslíka do srdcového svalu aj v kľude. Títo pacienti majú bolesti na hrudníku v pokoji a sú v bezprostrednej riziko vzniku srdcového infarktu. Pacienti s ťažkou artérie v nohách môžu rozvinúť pokoja bolesť (zvyčajne v nohách). Zvyšok bolesť predstavuje také ťažké occlusion, že tam je nedostatočný prívod krvi do nôh ani v pokoji. Oni sú vystavení riziku vzniku vredov na nohách a gangrény.

Ak sú tepny zúžené v dôsledku aterosklerózy, krvné zrazeniny v inklinuje k zúženej oblasti, tvoriace takzvaný trombus (množné tromby). Niekedy kusy trombov oddelí a cestovať v krvnom riečisku, kým nie sú v pasci užšej špičkou v tepne, po ktorom už nemôže prejsť. Trombus alebo kus trombu, ktorý cestuje na iné miesto sa nazýva embolus (pleurálny embólia). Trombov a embólia môže spôsobiť náhle a úplné upchatie tepny, vedie k odumretiu tkaniva (smrť tkaniva).

Napríklad, úplné upchatie koronárnej tepny trombom tým spôsobí infarkt, zatiaľ čo úplné zablokovanie krčnej alebo mozgovej tepny spôsobí cievnou mozgovou príhodou. Embólia pochádzajúceho z aterosklerózy v aorte (Hlavná tepna dodáva krv do tela) môže brániť malé tepny v nohách, za následok bolestivé a modrej (cyanotické) prsty, vredov na nohách, a dokonca aj sneť.