Lekárstvo


Aké sú komplikácie periférnych tepien?

V zriedkavých prípadoch, znížil obehu končatín charakteristika periférnych tepien môže viesť k otvorenej rany, ktoré sa nehojí, vredy, gangréna, alebo iné zranenia končatín. Tieto oblasti, ktoré nedostávajú adekvátny prietok krvi sú tiež náchylnejšie k rozvoju infekcie, a v extrémnych prípadoch, amputácia môže byť potrebné.

Aké sú ďalšie príčiny periférnych cievnych ochorení?

Rad podmienok, ako vaskulitída (zápal krvných ciev, vyskytujúci sa buď ako základnú podmienku, alebo spojené s chorobami spojiva ako lupus) môže dôjsť k poškodeniu krvných ciev v celom tele. Poranenie krvných ciev (z nehôd, ako sú automobilové nehody alebo športové úrazy), krv-poruchy zrážanlivosti krvi, a poškodenie ciev počas operácie môže tiež viesť k ischémii tkanív.

Tkanivová ischémia môže dôjsť aj v neprítomnosti aterosklerózy alebo inej abnormality tepien. Jeden príklad stave, v akom sa cievy nie sú poškodené, je Raynaudovho choroba, ktorý je veril nastať kvôli kŕčom v krvných cievach priviedol na stres, fajčenie tabaku, alebo chladnom prostredí.

Vzhľadom k tomu, aterosklerózy periférnych tepien (PAD) je zďaleka najčastejšou príčinou ochorenia periférnych ciev, zvyšok tohto článku sa zameriava na periférnych tepien.