Lekárstvo


Aké sú príznaky a známky ochorenia periférnych artérií?

Približne polovica ľudí s ochorením periférnych artérií nemajú skúsenosti žiadne príznaky. U pacientov s príznakmi, Najčastejšími príznakmi sú občasné krívanie a zvyšok bolesť.

* Intermitentnej klaudikácie – Občasné krívanie sa odkazuje na bolesť alebo kŕče v rukách a nohách, ktorý sa vyskytuje s výkonom a ustupuje sa zvyškom. Závažnosti a mieste bolesti občasné krívanie líšiť v závislosti od rozsahu a umiestnenia upchatie tepny zapojených. Najčastejšie umiestnenie občasné krívanie je lýtkový sval. Bolesť v lýtkového svalu dochádza iba pri cvičení ako je chôdza, a bolesť sa neustále zvyšuje pokračoval v ceste, kým má pacient prestať kvôli neznesiteľnej bolesti. Potom bolesť rýchlo odoznejú pokoja. Občasné krívanie môže ovplyvniť jednu alebo obe nohy.

* Zvyšok bolesť – Zvyšok bolesť nastane, keď artérie je natoľko kritický, že nie je dostatok krvi a prívod kyslíka k dolnej končatiny aj v kľude. Bolesť typicky postihuje nohy, je obvykle ťažké, a dochádza k nemu v noci, kedy pacient predpokladá, že poloha na chrbte (ľahu, lícom nahor).

Iné príznaky a známky periférnych tepien patrí:

* Znecitlivenie v končatinách

* Slabosť a atrofia (zmenšila veľkosť a sila) z lýtkového svalu

* Pocit chladu v nohách

* Zmeny vo farbe nôh; nohy zbledla, keď sú zvýšené, a zase zotmelo červené v závislej pozícii

* Vypadávanie vlasov po chrbte nohy a zahusťovanie nechty

* Bolestivé vredy a / alebo gangrény v tkanive, kde je kritická ischémia; zvyčajne v prstoch.