Lekárstvo


Ako sa periférnych tepien diagnostikovaná?

Počas vyšetrenia zdravotného stavu, Váš lekár môže hľadať známky, ktoré svedčia o periférnych tepien, vrátane slabé alebo chýbajúce tepny pulzy v koncoch, špecifické zvuky (Volal hluk) , Ktoré možno počuť cez tepny sa stetoskopom, zmeny krvného tlaku v končatinách v pokoji a / alebo počas cvičenia (bežecký pás test), a farba kože a nechtov zmeny v dôsledku ischémia tkaniva.

Okrem históriu príznakov a fyzické príznaky ochorenia periférnych tepien je popísané vyššie, lekári môžu používať zobrazovacie testy v diagnostike ochorenia periférnych artérií. Tieto zobrazovacie testy zahŕňajú:

* Doppler ultrazvuk – Forma ultrazvukového (meranie vĺn vysokofrekvenčný zvuk, ktorý sa odráža od tkanív) , Ktorá dokáže detekovať a merať prietok krvi. Doppler ultrazvuk sa používa na meranie krvného tlaku za kolená a členky na. U pacientov s významným periférnych tepien v nohách, krvný tlak v oblasti členku bude nižšia, ako je krvný tlak v náručí (brachiálneho krvného tlaku). Indexu členok-paže (ABI) je odvodený z počtu delení členku krvný tlak tým, brachiálna krvný tlak. ABI z .9 na 1.3 je normálne, ABI menšia než 0.9 naznačovať prítomnosť periférnych tepien v tepnách dolných končatín, ABI a nižšie 0.5 zvyčajne označuje ťažkou arteriálnej oklúzie v nohách.

* Duplexná ultrazvuk – je farba pomáha non-invazívnej techniku pre štúdium tepien. Ultrazvukových sond môžu byť umiestnené na koži overlying tepien a môže presne zistiť miesto tepny, rovnako ako meranie stupňa obštrukcie.

* Angiografia – Angiografia je zobrazovacie postup k štúdiu krvných ciev podobné koronárnej angiogram. To je najpresnejší test na detekciu polohy(s) a závažnosť artérie, rovnako ako zabezpečenie nákladu. Malé duté plastové rúrky (katétre) sú pokročilé z malej kožnej defekt na triesla (alebo paže), pod vedením x-ray, do aorty a tepien. Jód kontrast “farbivo,” sa potom vstrekne do tepny, zatiaľ čo x-ray video je zaznamenané. Angiogram dáva lekár obraz o umiestnení a závažnosti zúženej tepny segmentov. Táto informácia je dôležitá pri pomoci lekára vybraných pacientov pre angioplastika alebo chirurgické bypass (pozri nižšie).

Vzhľadom k tomu, x-ray je invazívne angiografia s možnými vedľajšími účinkami (ako je zranenie ciev a reakcie kontrastné farby), nie je použitý pre počiatočnú diagnózu periférnych tepien. Používa sa len, keď je pacient s ťažkou periférnou symptómy choroby tepien do úvahy pre angioplastika alebo chirurgia. Množstvo rôznych zobrazovacích metód boli použité v angiografii vyšetrení, vrátane x-lúče, magnetickou rezonanciou (MRI), a počítačová tomografia (CT) skenuje.

* Magnetickou rezonanciou (MRI) angiografia využíva magnetizmus, rádiové vlny, a na počítači produkovať obrazy telesných štruktúr a má tú výhodu, vyhýbať sa x-ray žiarenia.