Lekárstvo


Angioplastika – Periférne cievne ochorenia

Angioplastika je non-chirurgický zákrok, ktorý môže rozšíriť zúžené alebo upchaté cievy. Tenké trubičky (katéter) sa vkladá do tepny v slabinách alebo paží, a postúpil do oblasti zúženia. Malý balón na hrote katétra je potom nahustené na zväčšenie zúženie tepny,. Tento postup je tiež bežne vykonáva sa rozšíriť zúžené oblasti vencovitých tepien, ktoré dodávajú krv do srdcového svalu.

Niekedy cievka technika sa používa na vloženie stentu (valcové pletivo trubice) do postihnutej oblasti tepny udržať otvorené tepny. V ostatných prípadoch, trombolytickej liečby (lieky, ktoré rozpúšťajú krvné zrazeniny) môžu byť dodaná do blokovaný oblasti prostredníctvom katétra.

Angioplastika nevyžaduje celkovej anestézii a môžu byť vykonávané prostredníctvom intervenčného rádiológa., kardiológ, alebo cievnej chirurg. Zvyčajne, lokálne anestetikum v oblasti zavedenia katétra a mierne sedatívum, sú uvedené. Hlavné komplikácie sú zriedkavé angioplastiky, ale môže dôjsť. Patrí medzi ne poškodenia tepny alebo krvné zrazeniny, nadmerného krvácanie z miesta zavedenia katétra, a náhle uzatvorenie nádoby (upchatie ošetrené plochy vyskytujúce sa v 24 čas jazdy).

I cez tieto riziká, celkový výskyt komplikácií je nízka a výhody angioplastiky (bez celkovej anestézie, žiadny chirurgický rez, a schopnosť vrátiť sa do bežnej činnosti počas niekoľkých dní) prevyšujú jeho riziká. Zvyčajne jeden-noc pobytu v nemocnici je nevyhnutný, ak sa vykonáva angioplastika.

Angioplastika je indikovaná, ak má pacient klaudikácia, ktorá obmedzuje jeho činnosti a nereaguje na výkon, lieky, a životného štýlu opatrenia. Väčšina lekárov tiež odporúčajú angioplastika, kedy ochorenie je veľmi závažné a je kontaktným, lokalizované zúženie, ktorá je prístupná pomocou katétra. Ak pacient je príliš chorý na operáciu a má závažné ischémie (zníženie kyslíka) že hrozí strata končatiny, angioplastika môže byť tiež pokus.

Niektoré prípady periférnych tepien môže byť náročnejšie na liečbu angioplastika. Napríklad, blokády vo viacerých malých tepien na nohách alebo blokády vo veľmi malých plavidiel nesmie byť liečiteľná touto metódou.

Cryoplasty je novšia forma angioplastika, v ktorom je zmrazenie slúži k otvoreniu zúženej tepny. Pri tomto postupe, balón na katétra je naplnený kvapalinou oxidu dusného, ktoré mrazí a ničia plakiet vnútri tepny.