Lekárstvo


Periférne cievne ochorenia

* Termín ochorenia periférnych ciev je bežne používaný sa odkazovať na periférnych tepien (PAD), zmysle zúženie alebo uzáveru podľa aterosklerotických plátov tepien mimo srdca a mozgu.

* Rizikové faktory pre periférnych tepien zahŕňať zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi, cukrovka, fajčenie, hypertenzia, nečinnosť, a nadváha / obezita.

* Asi 5% osôb vo veku nad 50 sú veril trpieť periférnych tepien.

* Príznaky ochorenia periférnych artérií závisí na umiestnení a rozsahu upchávaním tepien. Najčastejším príznakom periférnych tepien je občasné krívanie, prejavujúce sa bolesťou (zvyčajne v teľa) , Ku ktorému dochádza pri chôdzi a rozptyľuje v pokoji.

* Lekári môžu používať techniky, rádiologické zobrazovacie vrátane ultrazvukového Dopplerovho, angiografia a na pomoc pri diagnostike ochorenia periférnych artérií.

* Periférnych tepien môže byť liečená životný štýl úpravy, lieky, angioplastika a súvisiace úpravy, alebo chirurgický zákrok.

* Komplikácie periférnych tepien patrí boláky, ktoré sa nehojí, vredy, gangréna, alebo infekcie v koncoch. V zriedkavých prípadoch, amputácia môže byť potrebné.

* S ochorením periférnych artérií zvyčajne označuje potenciál pre arteriálne ochorenie postihujúce koronárnej tepny vnútri mozgu.