Lekárstvo


Čo je artritída? Čo spôsobuje artritídu?

Artritída je zápal kĺbov predstavovať. Kĺb je oblasť tela, kde dva rôzne kosti spĺňajú. Spoločné funkcie pohybu časti tela spojené jeho kosti. Artritída doslovne znamená zápal jedného alebo viacerých kĺbov.

Artritída je často sprevádzaná bolesťou kĺbov. Bolesti kĺbov je označovaný ako artralgia.

Existuje mnoho druhov artritídy (o 100 identifikované, a ich počet neustále rastie). Typy siahajú od tých, ktoré súvisia s opotrebenia chrupavky (ako je napríklad artróza) na tie spojené so zápalom vyplývajúce z hyperaktívne imunitný systém (ako sú reumatoidná artritída). Spoločne, mnoho druhov artritídy tvoria najčastejšie chronické ochorenia v Spojených štátoch.

Príčiny artritídy závisí na forme artritídy. Príčiny sú zranení (vedúce k osteoartrózy), poruchy metabolizmu (ako sú dna a pseudogout), dedičné faktory, priamy a nepriamy účinok infekcií (bakteriálne a vírusové), a nesprávne imunitný systém s autoimunity (ako u reumatoidnej artritídy a systémového lupus erythematosus).

Artritída je klasifikovaný ako jeden z reumatických chorôb. To sú podmienky, ktoré sa líšia jednotlivé choroby, s rôznymi rysmi, liečby, komplikácie, a prognózy. Oni sú podobní v tom oni majú tendenciu ovplyvňovať kĺby, svaly, väzy, chrupavka, a šliach, a mnohí majú potenciál ovplyvniť ďalšie vnútorné časti tela.