Lekárstvo


Artritída v detskom veku (Juvenilná artritída, Juvenilnej reumatoidnej artritídy)

Artritídy v detstve? Nie je to len starý človek choroba?

Väčšina laikov a mnohí lekári nedokážu oceniť, že artritídy u detí existuje. U postihnutých detí a ich rodín, vzdelávanie o stave je nevyhnutné. Mnohé deti trpia po celé mesiace alebo roky pred diagnózou artritídy je myšlienka a správne zaobchádzanie začalo. Ale problém nekončí. Deti s artritídou často ťažkosti, pretože ich učitelia a spolužiaci nerozumie tomu, že deti môžu rozvíjať artritída. Nemajú žiadnu predstavu, čo očakávať od dieťaťa s artritídou alebo o charaktere ochorenia. V dôsledku toho, keď je dieťa nakoniec diagnostikovaný s artritídou, Rodina môže byť povedané, len aby ich na invalidnom vozíku, pretože “sa nedá nič robiť.” To je úplne zle!

Ako častá je artritídy u detí?

Artritída postihuje zhruba jedno dieťa v každom 1,000 v danom roku. Našťastie, väčšine týchto prípadov sú mierne. Však, približne jedno dieťa v každom 10,000 budú mať viac ťažkou artritídou, že nie je len ísť preč. Veľa detí, čo sa nazýva akútnej zápalovej artritídy po vírusové alebo bakteriálne infekcie. Táto artritída je často docela ťažké pre krátke obdobie, ale zvyčajne zmiznú počas niekoľkých týždňov alebo mesiacov. Juvenilnej reumatoidnej artritídy (JRA) je najbežnejším typom artritídy, ktorá pretrváva po niekoľko mesiacov alebo rokov v čase. Juvenilnej reumatoidnej artritídy je taktiež teraz nazýva juvenilná artritídu alebo juvenilná artritídu z neznámej príčiny (juvenilnou idiopatickou artritídou).

Aké sú príznaky, symptómy, a liečbu rôznych foriem juvenilnej reumatoidnej artritídy?

Existujú tri hlavné formy juvenilnej reumatoidnej artritídy (JRA), ktoré sú klasifikované podľa toho, ako sa začnú. Tieto formuláre sú pauciarticular (menej ako štyri postihnutých kĺbov), polyartikulárnou (štyri alebo viac postihnutých kĺbov), a systémové-počiatok (zapálené kĺby s vysokými horúčkami a vyrážkami).