Lekárstvo


Systémová-juvenilnou reumatoidnou artritídou

Často najťažšie forma juvenilnej reumatoidnej artritídy je systémová-počiatok JRA, Stále tiež známy ako choroba. Táto forma juvenilnej reumatoidnej artritídy začína vysokými horúčkami a vyrážkami. Je veľmi dôležité v tomto nastavení sa uistite, že pacient naozaj systémové-juvenilnou reumatoidnou artritídou a nie iného stavu, ako je napríklad infekcia. Jedným z najdôležitejších zistení je, že horúčka zmizne aspoň časť každého dňa u niekoho so systémovými-juvenilnou reumatoidnou artritídou. Zvyčajne je vysoká horúčka raz alebo dvakrát denne. V tejto dobe, dieťa vyzerá veľmi chorá a nechce sa dotknúť, ale keď horúčka klesne na normálne znova, vyzerajú a cítia sa lepšie. Niekedy to ide úplne preč a nikdy sa znova vracia. Inokedy, horúčky a vyrážka zmizne, ale artritída postupuje v priebehu času a môžu byť veľmi závažné. Táto forma juvenilnej reumatoidnej artritídy môže zahŕňať vnútorné orgány a len zriedka je “život ohrozujúce-” choroba.

Liečby systémové nástupom JRA patrí nesteroidné protizápalové lieky (NSAID, ako sú ibuprofén a naproxen), hydroxychloroquin (Plaquenil), kortizón lieky (ako prednizón a prednizolón), metotrexátom, a odolné proti chorobe, anakinru (Kineret). Niektoré výskumy naznačujú, že talidomid môže byť efektívna liečba pre deti s systémovú-počiatok JRA.

Aké sú niektoré iné formy artritídy, ktoré môžu ovplyvniť deti?

Tam je niekoľko iných foriem artritídy, ktorá môže ovplyvniť deti a dospievajúci, ktoré môžu byť posudzovaná oddelene od juvenilnej reumatoidnej artritídy. Zaujímavo, tieto najčastejšie ovplyvňujú staršie deti (väčší ako 8 rokov) a mládež, zatiaľ čo typický juvenilnej reumatoidnej artritídy najčastejšie postihuje malé deti. Jedným z nich je teenager, ktorý má reumatoidnej faktor-pozitívne artritída s postihnutím drobných kĺbov na rukách a nohách. Reumatoidná faktor je krvný test-nález, ktorý je prítomný vo väčšine dospelých s reumatoidnou artritídou, ale je neprítomný v najviac detí s JRA. Je prítomný v tejto skupine, pretože zvyčajne sú teenageri, ktorí majú pre dospelých-typu reumatoidnej artritídy od začiatku. Pretože je to od začiatku, to je veľmi znepokojujúce skupine, a tieto deti potrebujú byť spracovaný iniciatívne. Často oni budú mať celoživotné artritídou.

Ďalšie forma artritídy, ktorá je bežná v tomto “staršie” Skupina je spondyloarthropathy. Jedná sa o rodinný chorôb, v ktorej artritídy je rovnaký, ale problémy s tým spojené sú veľmi odlišné. Typické nálezy spondyloarthropathy je včasné zapojenie bokov a ďalších veľkých kĺbov. Okrem toho, týchto foriem artritídy bývajú asymetrické (na jednej strane tela je viac neobťažujú ako ostatní). Kľúčovým zistením je, že tieto deti majú nielen zapálené kĺby, ale majú tiež zápal v miestach, kde tkanivá pripojiť ku kosti, ako sú šľachy a väzy. Často majú členok alebo bolesti päty kvôli zápalu šliach vloženia do nohy. V niektorých prípadoch mierne, šľachy zápal sa vyskytuje bez zjavnej opuchnuté kĺby.

Je dôležité si uvedomiť, spondyloarthropathies ako sa líši od juvenilnej reumatoidnej artritídy, pretože optimálne liečby, monitoring, a výsledok je pravdepodobné, že byť iný. Okrem toho, jeden musí pozorne pozerať na dôkazy o iných chorôb, ktoré môžu byť spojené s spondyloarthropathies. Medzi ne patria zápalové črevné ochorenia, psoriáza, reaktívna artritída, a Behcetova syndróm. Najviac znepokojujúce detí s spondyloarthropathies sú HLA B27 pozitívne chlapci. Oni sú v ohrození pre vyvíjajúci ankylozujúcej spondylitídy. Však, Väčšina detí s spondyloarthropathies Zdá sa, že to pomerne dobre. Všeobecne, pre deti, ktoré sú HLA B27 negatívne a nemajú súvisiacich podmienkach, artritída je viac pravdepodobné ako JRA prichádzajú a odchádzajú, opakovane po dobu niekoľkých rokov, ale je menej pravdepodobný, že je veľmi ťažké alebo deštruktívne. Bohužiaľ, máme len uznané deti s spondyloarthropathies ako “iné” Od polovice 1970, takže nie je dobré dlhodobý následné-až dáta zatiaľ nie sú k dispozícii.