Lekárstvo


Čo je príčinou osteoartrózy?

Primárne osteoartróza je väčšinou spojené so starnutím. So starnutím, obsah vody v chrupavky rastie, a proteín makeup chrupavky degeneruje. Nakoniec, chrupavka začína degenerovať na odlupovanie alebo sa nachádzajú v malých trhlín. V pokročilých prípadoch, tam je celková strata chrupavky vankúš medzi kosti kĺbov. Opakované využitie opotrebovaných kĺbov v priebehu rokov môže dráždiť a roznietiť chrupavky, spôsobujúce bolesť a opuchy. Strata chrupky vankúš spôsobuje trenie medzi kosťami, čo vedie k bolesti a obmedzenie pohyblivosti kĺbov. Zápal chrupavky môže taktiež stimulovať nové kostné výrastky (ostrohy, označuje aj ako osteofyty) tvoriť okolo kĺbov. Artróza občas môžu vyvinúť vo viacerých členov jednej rodiny, obsiahli dedičný (genetický) základ pre túto podmienku.
Normálny a artritickej kĺby Ilustrácie – Osteoartróza

Sekundárne osteoartróza je spôsobené iným ochorením,. Podmienky, ktoré môžu viesť k sekundárnej osteoartrózy, zahŕňajú obezitu, opakoval trauma alebo chirurgie na spoločné štruktúry, abnormálne spoja pri narodení (vrodených vád), dny, cukrovka, a ďalších hormónov poruchy.

Obezita spôsobuje osteoartrózy zvýšením mechanické namáhanie chrupavky. Vlastne, vedľa starnutie, obezita je najsilnejší rizikový faktor osteoartrózy kolena. Skorý vývoj osteoartrózy kolena medzi vzpierači je veril byť z časti kvôli ich vysokej hmotnosti tela. Opakované trauma kĺbového tkaniva (väzy, kosti, a chrupavky) je veril viesť k predčasnému osteoartrózy kolena vo futbale hráčov. Zaujímavo, Štúdie nenašli zvýšené riziko osteoartrózy na dlhé vzdialenosti-bežci.

Crystal vklady v chrupavke môže spôsobiť degeneráciu chrupavky a osteoartrózy. Kryštálov kyseliny močovej spôsobiť artritídu vo dne, zatiaľ čo kryštály vápnika Pyrofosforečnan spôsobiť artritídu v pseudogout.

Niektorí ľudia sa narodia s abnormálne tvarované kĺbmi (vrodených vád) ktoré sú náchylné k mechanickému opotrebovaniu, príčinou predčasného degenerácii a stratu kĺbovej chrupavky. Artróza bedrových kĺbov je obyčajne spojené so štrukturálnymi abnormalitami týchto spojov, ktoré boli prítomné od narodenia.

Hormonálne poruchy, ako je diabetes a poruchy rastového hormónu, sú tiež spojené s predčasným opotrebovaním chrupavky a sekundárne osteoartrózy.