Lekárstvo


Aká je liečba osteoartrózy?

Okrem zníženia hmotnosti a odstránenie činností, ktoré nespôsobia nadmerné namáhanie kĺbovej chrupavky, nie je tam žiadna špecifická liečba zastaviť degeneráciu chrupavky alebo opraviť poškodené chrupavky u osteoartrózy. Cieľom liečby osteoartrózy je zníženie bolesti kĺbov a zápalu pri súčasnom zlepšení a udržanie funkcie kĺbov. U niektorých pacientov s osteoartrózou majú minimálnu alebo žiadnu bolesť a nemusí liečbu. Iní môžu ťažiť z konzervatívnych opatrení, ako je zvyšok, cvičenie, diéta ovládanie redukcia hmotnosti, fyzickú a pracovné terapiu, a mechanické zariadenia, podpora. Tieto opatrenia sú obzvlášť dôležité pri veľkej, hmotnosť-ložiská kĺby sú zapojené, ako boky alebo kolená. Vlastne, dokonca mierny zníženie hmotnosti môže pomôcť znížiť príznaky osteoartrózy veľkých kĺbov, ako sú kolená a bedrá. Lieky sú používané na doplnenie fyzických vyššie opísané opatrenia. Lieky môžu byť použité lokálne, zaujatý orálne, alebo injekcií do kĺbov znížiť zápal kĺbu a bolesť. Keď konzervatívny opatrenia nevedú k dostatočnej kontrole bolesti a zlepšenie funkcie kĺbov, Operácie môžu byť považované za.

Pokojová bolesť kĺbov znižuje tlak na kĺby a zmierňuje bolesť a opuch. Pacienti sú požiadaní, aby jednoducho znížiť intenzitu a / alebo frekvencia činností, ktoré dôsledne spôsobiť bolesti kĺbov.

Cvičenie zvyčajne nemá zhoršiť osteoartrózy keď hral na úrovniach, ktoré nespôsobujú bolesť kĺbov. Cvičenie je užitočné v liečbe osteoartrózy v niekoľkých ohľadoch. Prvé, posilňuje svalovú podporu okolo kĺbov. Zabraňuje tiež spoje z “zamrznutiu” a zlepšuje a udržuje pohyblivosti kĺbov. Konečne, pomáha pri znižovaní hmotnosti a podporuje vytrvalosť. Uplatnenie miestnych tepla pred a po studené zábaly cvičenie môže pomôcť zmierniť bolesť a zápal. Plávanie je zvlášť vhodný pre pacientov s osteoartrózou, pretože umožňuje pacientom, aby cvičenie s minimálnym dopadom namáhanie kĺbov. Iné populárne cvičenie patrí chôdza, stacionárne jazda na bicykli, a ľahký tréning.

Fyzioterapeutov môže poskytnúť podporu zariadení, ako dlahy, palice, chodítka, a rovnátka. Tieto zariadenia môžu byť užitočné pri znižovaní napätia na kĺby. Terapiu môže posúdiť požiadavky denných aktivít a navrhnúť ďalšie zariadenia, ktoré môžu pomôcť ľuďom v práci alebo doma. Prsta dlahy môžu podporovať jednotlivé kĺby prstov. Poklesy parafín, teplej vody vsiakne, a nočné bavlnené rukavice môžu pomôcť zmierniť symptómy ruky. Chrbtice príznaky môžu zlepšiť s krčný golier, Bedrové korzet, alebo pevnú matrac, v závislosti na tom, čo oblasti sú zapojené.

V mnohých pacientov s osteoartrózou, mierne bolesti, ako je aspirín a paracetamol (Tylenol) môže byť dostatočná liečba. Štúdie ukázali, že paracetamol uvedené v primeraných dávkach môže často byť rovnako účinný ako lieky predpis anti-poburujúce v miernenie bolesti u osteoartrózy kolena. Vzhľadom k tomu, acetaminophen má menej gastrointestinálnych nežiaducich účinkov ako NSAID, najmä u starších ľudí, paracetamol je všeobecne preferované počiatočné lieky podané pacientom s osteoartrózou. Liek na uvoľnenie svalov v kŕč môže byť tiež uvedený dočasne. Bolesť-odľahčenie krémy nanáša na kožu nad kĺby môžu poskytnúť úľavu od drobných bolesť artritídy. Medzi príklady patrí kapsaicín (ArthriCare, Zostrix), salycin (Aspercreme), metyl salicylát (Ben-Gay, Icy Hot), a mentol (Flexall).

Nové ošetrenie patrí anti-poburujúce mlieko, diklofenak (Voltaren Gel) a diklofenak patch (Flector Patch), ktoré sa používajú k úľave od bolesti osteoartrózy.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSA) sú lieky, ktoré sa používajú na zníženie bolesti a zápalu v kĺboch. Príklady NSA sú kyselina acetylsalicylová (Ecotrin), ibuprofen (Motrin), nabumetone (Relafen.), a naproxen (Naprosyn). To je niekedy možné použiť NSA na chvíľu prestať a potom im za dobu bez príznakov opakujúce, čím by sa znížila strana-účinok rizika.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky NSAIDs zahŕňať gastrointestinálne ťažkosti, ako sú žalúdočné ťažkosti, kŕče hnačka, vredy, a dokonca aj krvácanie. Riziko týchto a ďalších nežiaducich účinkov sa zvyšuje u starších pacientov. Novšie NSAID nazývaných inhibítory COX-2 inhibítory boli navrhnuté tak, že majú menej toxicita žalúdka a čriev. Vzhľadom k tomu, osteoartróza príznaky sa líšia a môže byť intermitentná, tieto lieky môžu byť uvedené iba vtedy, keď nastanú bolesti kĺbov alebo pred činností, ktoré majú tradične priniesla na symptómy.

Niektoré štúdie, ale nie všetky, navrhli, že alternatívna liečba s doplnkami stravy glukózamín a chondroitín môžu zmierniť príznaky bolesť a stuhnutosť pre niektorých ľudí s osteoartrózou. Tieto doplnky sú dostupné v lekárňach a zdravie-obchody s potravinami bez lekárskeho predpisu, hoci nie je tam žiadna istota ohľadom čistoty výrobkov alebo dávku účinnej látky, pretože nie sú monitorované zo strany USA. FDA. Národné inštitúty zdravia je štúdium glukózamín a chondroitín v liečbe osteoartrózy. Ich počiatočné výskum preukázal len malú výhodu zmiernenie bolesti pre tých s najťažšími osteoartrózy. Ďalšie štúdie, to je dúfal, že, objasnia mnohé otázky týkajúce sa dávkovania, bezpečnosť, a účinnosti týchto prípravkov pre osteoartrózu. Pacienti užívajúci riedenie krvi by mali byť opatrní pri užívaní chondroitín, ako to môže zvýšiť na riedenie krvi a spôsobiť nadmerné krvácanie. Rybí olej-doplnky Bolo preukázané, že niektoré anti-poburujúce vlastnosti, a zvýšenie diétne ryby nasávania a / alebo s rybí olej-kapsule (omega-3 kapsule) môže niekedy znížiť zápal artritídy.

Kým ústnej kortizón je všeobecne nie použitý v liečbe osteoartrózy, keď injekčne priamo do zapáleného kĺby, to môže rýchlo znížiť bolesť a obnoviť funkciu. Vzhľadom k tomu, opakované injekcie kortizónu môžu byť škodlivé pre tkanív a kostí, sú vyhradené pre pacientov s výraznejšou príznakmi.

Pre pretrvávajúce bolesti ťažké osteoartrózy kolena, ktoré nereaguje na zníženie hmotnosti, cvičenie, alebo lieky, sériu injekcií kyseliny hyalurónovej (Synvisc, Hyalgan) do kĺbu môže byť niekedy užitočné, najmä ak operácia nie je považovaná za. Tieto produkty Zdá sa, že prácu dočasne obnoviť hrúbka kĺbovej tekutiny, umožňujúce lepšie spoločné mazanie a vplyv schopnosť, a možno priamo ovplyvňuje receptory bolesti.

Chirurgia je všeobecne rezervovaný pre pacientov s osteoartrózou, ktorá je obzvlášť závažná, nereagujú na konzervatívnu liečbu. Artroskopia, diskutoval hore, môže byť užitočné pri podozrení na chrupavky slzy. Osteotomie je kosť-vyhostenie, ktoré môžu pomôcť prestavať niektoré deformity u vybraných pacientov, zvyčajne tí s kolenom choroby. V niektorých prípadoch, hrozne zdegeneroval spoje sú najlepšie ošetrené fúzie (artrodéza) alebo nahradenie umelého kĺbu (kĺbu). Totálnej endoprotézy bedrového a kolenného náhrady sú v súčasnosti bežne vykonáva v komunite nemocniciach po celých Spojených štátoch. Tie môžu priniesť výraznú úľavu od bolesti a zlepšenie funkcie.