Lekárstvo


Čo je to dna? Čo je hyperurikémia?

Dna je ochorenie, ktoré vyplýva z preťaženia kyseliny močovej v tele. Toto preťaženie kyseliny močovej vedie k tvorbe drobných kryštálov kyseliny močovej, že vklad v tkanivách tela, predovšetkým kĺby. Keď kryštály tvoria v kĺboch, spôsobuje opakované útoky kĺbových zápalov (artritída). Dna je považovaný za chronický a progresívne ochorenie. Chronická dna môže tiež viesť k ložiská čierneho kociek kyseliny močovej v tkanivách, najmä v okolí kĺbov a môže spôsobiť deštrukciu kĺbu, znížená funkcia obličiek, a obličkové kamene (nefrolitiázy).

Dna má jedinečné vyznamenanie za bytia jedno z najčastejšie zaznamenané zdravotnej ochorenia v celej histórii. To je často spojené s zdedené abnormality v tele je schopnosť spracovať kyseliny močovej. Kyselina močová je produkt rozpadu purínov, ktoré sú súčasťou mnohých potravín, ktoré jeme. Abnormality pri manipulácii kyseliny močovej môže spôsobiť bolestivé útoky artritídy (dna útok), ľadvinové kamene, a zablokovanie obličiek-filtrovanie tubuly s kryštálmi kyseliny močovej, vedúce k zlyhaniu obličiek. Na druhej strane, niektorí ľudia môžu rozvíjať iba zvýšený krvný hladiny kyseliny močovej (hyperurikémia) bez prejavov dni, ako je artritída alebo problémy s obličkami. Stav zvýšené hladiny kyseliny močovej v krvi bez príznakov sa označuje ako asymptomatická hyperurikémia. Asymptomatická hyperurikémia je považovaný za predchodcu stavu k rozvoju dni. Termín dna označuje choroba, ktorá je spôsobená preťažením kyseliny močovej v tele, vedúci bolestivé artritických útoky a vklady hrudiek z kryštálov kyseliny močovej v telesných tkanivách.

Dnavej artritídy je typicky veľmi bolestivé útok s rýchlym nástupom zápal kĺbu. Zápalom kĺbov sa vyzráža vklady kryštálov kyseliny močovej v kĺbovej tekutiny (synoviálnej tekutiny) a spoločné podšívka (synoviálnej výstelky). Intenzívny zápalom kĺbov sa vyskytuje ako imunitný systém reaguje, príčinou bielych krviniek pohltiť kryštálov kyseliny močovej a chemických poslov zápalu byť prepustený, čo vedie k bolesti, teplo, a začervenanie kĺbových tkanív. Ako postupuje dna, útoky dnavej artritídy sa zvyčajne vyskytujú častejšie a často v ďalších kĺbov.

Kto je ovplyvnený dna?

Približne 5 miliónov ľudí v Spojených štátoch trpí dnou. (Vedeli ste, že nikto iný ako Benjamin Franklin mal strašne bolestivé dnavá artritída?) Dna je deväťkrát častejšie u mužov ako u žien. Je prevažne útoky mužov po puberte, s vrcholom veku 75. U žien, dna útoky sa zvyčajne objavujú po menopauze.

Kým zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi môže znamenať zvýšené riziko dni, vzťah medzi hyperurikémia a dna je nejasný. Veľa pacientov s hyperurikémiou nevyvinú dnu (asymptomatická hyperurikémia), zatiaľ čo u niektorých pacientov s opakovaným záchvatom dny majú normálny alebo nízky krvný hladiny kyseliny močovej. Vlastne, krvná hladina kyseliny močovej sa často znižuje v priebehu akútny záchvat dny. Medzi mužskej populácie v Spojených štátoch, približne 10% majú hyperurikémia. Však, len malá časť z tých, s hyperurikémiou budú skutočne vyvíjať dna.