Lekárstvo


Čo sú to dni príčiny a rizikové faktory?

Okrem zdedené abnormality pri manipulácii kyseliny močovej, ďalších rizikových faktorov pre rozvoj dnu, zahŕňajú obezitu, nadmernej telesnej hmotnosti (predovšetkým v mládežníckych), stredné až ťažké príjem alkoholu, vysoký krvný tlak, a abnormálna funkcia obličiek. Niektoré lieky, ako sú tiazidové diuretiká (hydrochlorotiazidu [Dyazide]), nízke dávky aspirínu-, niacín, cyklosporín, tuberkulózy lieky (pyrazinamidu a ethambutol), a iní môžu tiež spôsobiť zvýšenie hladín kyseliny močovej v krvi a vedie ku dnu. Okrem toho, niektoré choroby viesť k nadmernej produkcii kyseliny močovej v tele. Príklady týchto ochorení patrí leukémie, lymfómy, hemoglobín a poruchy.

Zaujímavo, jedna štúdia preukázala zvýšený výskyt abnormálne nízke hladiny hormónov štítnej žľazy (hypotyreóza) u pacientov s dnou.

U pacientov v riziku vzniku dni, určitých podmienok môže vyvolať akútnu ataky dni. Tieto podmienky zahŕňajú dehydratáciu, poranenie kĺbu, horúčka, nadmernej konzumácii, ťažká konzumácia alkoholu, a nedávny chirurgický zákrok. Dna útoky vyvolané nedávny chirurgický zákrok pravdepodobne súvisí so zmenami v tele-rovnováhu tekutín ako u pacientov dočasne prerušiť normálny ústnej príjem tekutín v období prípravy a po ich prevádzku.