Lekárstvo


Aké sú príznaky dna?

Malých kĺbov u základu palca je najčastejšou miesto akútny záchvat dny artritídy. Akútny záchvat dnavej artritídy u základu palca je medicínsky len dna. Ostatné spoje, ktoré sú bežne postihnuté sú členky, kolená, zápästie, prsty, a lakte. Akútna dnu útoky sú charakterizované rýchly nástup bolesti v postihnutom kĺbe nasleduje teplo, opuch, červenkastej farby, a označené neha. Neha môže byť intenzívny, takže aj deku dotýka kože nad postihnutého kĺbu môže byť neznesiteľná. Pacienti môžu rozvinúť horúčka s akútnou dnou útokmi. Tieto bolestivé útoky, ktoré obvykle ustúpia do hodiny až dni, s alebo bez liekov. V zriedkavých prípadoch, útok môže trvať týždne. Väčšina pacientov s dnou zažije opakované útoky artritídy v priebehu rokov.

Kryštálov kyseliny močovej sa môžu ukladať v malej tekutiny-naplnené vaky (búrz) okolo kĺbov. Tieto kyseliny močovej kryštály môžu spôsobiť zápal búrz, čo vedie k bolesti a opuchy v okolí kĺbov (stav nazývaný burzitída). V zriedkavých prípadoch, dnu vedie k chronickým zápalom kĺbov typ, ktorý napodobňuje reumatoidnej artritídy.

Pri chronickej (tophaceous) dny, tvárnej hmoty kryštálov kyseliny močovej (tofy) vkladov v rôznych mäkkých tkanív-oblasti tela. Aj keď oni sú najviac obyčajne nájdené ako tvrdé uzliny okolo prstov, na špičkách kolená, v ušiach, a okolo palca, tofy uzliny sa môžu objaviť kdekoľvek v tele. Boli hlásené v neočakávaných oblastiach, ako je v hlasiviek alebo (zriedka) dokonca okolo miechy. Keď tofy objaví v tkanivách, dna podmienkou je, aby sa cítil predstavujú podstatnú preťaženia kyseliny močovej v tele.