Lekárstvo


Ako sa dnavá artritída diagnostikovaná?

Dna je podozrivá, kedy pacient správy história útokov bolestivé artritídy, predovšetkým na báze prstov. Členky a kolená sú ďalšie najčastejšie podieľajú spoje dna. Dna zvyčajne napadne jedno spoločné naraz, kým iné artritídy podmienky, ako je systémový lupus a reumatoidnej artritídy, obvykle útok viac kĺbov súčasne.

Najspoľahlivejším testom dna je nález kryštálov kyseliny močovej vo vzorke o kĺbovej tekutiny získané na základe spoločnej ašpirácie (operácia menisku). Punkcia je spoločný postup úrad vykonáva v miestnom znecitlivení. Použitím sterilnej techniky, tekutina je späť (Aspirated) z zanietený kĺb pomocou injekčnej striekačky a ihly. Kĺbovej tekutiny je potom analyzoval na kryštálov kyseliny močovej a infekcie. Lesklý, ihla-ako kyseliny močovej kryštály sú najlepšie zobrazí sa špeciálnym polarizačným mikroskopom. Diagnózu dnu môže byť aj tým, že nájde tieto kyseliny močovej kryštály z materiálu nasávaním z tofy uzliny a burzitída tekutiny. Aj keď mnoho lekárov môže urobiť postup, reumatológ sú špecialisti, ktorí sú vyškolení v tomto hodnotení.

Niekedy, u pacientov s klasickou históriu a príznaky dni možno úspešne liečiť, a predpokladá sa, že dni bez prešli punkcie. Však, , Ktorým sa stanovujú pevné diagnózy je ešte lepšie, pretože ostatné podmienky môžu napodobovať dna. Patrí k nim ďalšie krištáľ-indukovanej artritídy tzv pseudogout, psoriatická artritída, reumatoidnej artritídy, infekcie a dokonca aj v spoločnom.

X-žiarenie môže byť niekedy užitočné, a môže sa ukázať, tofy-kryštál vkladov a poškodenia kostí v dôsledku opakované záchvaty zápalu. X-lúče môžu byť tiež užitočné pre sledovanie účinkov chronickej dni na kĺby.