Lekárstvo


Aké sú príznaky lymskej boreliózy?

Lymská borelióza postihuje rôzne časti tela v rôznom stupni, ako to postupuje. Mieste, kde kliešťami telo je tam, kde baktérie vstúpi cez kožu. Vzhľadom k tomu, baktérie šíri v koži od počiatočného prisatia kliešťa, infekcia spôsobuje rozširovanie načervenalý vyrážka, ktorá je často spojená s “flu-like” symptómy. Neskôr, to môže produkovať abnormality v kĺboch, srdce, a nervový systém.

Lymská borelióza je medicínsky opísaná v troch fázach, ako: (1) skoré lokalizované ochorenia sa zápalmi kože; (2) skoré diseminovanej ochorenia srdca a nervového systému, vrátane ochrnutie a meningitíde; a (3) neskoré ochorenia predstavovať motor a senzorické poškodenie nervov a zápal mozgu, rovnako ako artritída.

V počiatočnej fáze choroby, počas niekoľkých dní až týždňov po prisatí kliešťa, kože v okolí uštipnutia sa vyvíja rozširujúci kruh unraised začervenanie. Tam môže byť medzikružia jasnejšie začervenanie a centrálnej oblasti zúčtovania, vedúce k “býčie oko-” vzhľad. Táto klasická počiatočné vyrážka sa nazýva “erythema migrans” (predtým nazývaná erythema chronicum migrans). Pacienti často nemôžu spomenúť na prisatia kliešťa (kliešte môžu byť ako malý ako obdobie, v tomto odseku). Tiež, nemusí mať identifikačné vyrážka na signál lekára. Viac ako jeden zo štyroch pacientov nikdy k rozvoju vyrážky. Začervenanie kože je často sprevádzaný všeobecným únava, svalov a stuhnutosť kĺbov, zdurenie lymfatických uzlín (“zdurené uzliny”), a bolesti hlavy, pripomínajúce príznaky vírusovej infekcie.

Začervenanie rieši, bez liečby, asi mesiac. Niekoľko týždňov až mesiacov po počiatočnej začervenanie kože baktérie a ich vplyv rozšíril po celom tele. Následne, ochorenia kĺbov, srdce, a nervový systém môže dôjsť.

Neskorších fázach ochorenia Lyme môže mať vplyv na srdce, spôsobujúca zápal srdcového svalu. To môže mať za následok poruchy srdcového rytmu a zlyhanie srdca. Nervový systém môže vyvíjať tvárových svalov ochrnutie (Bellova obrna), abnormálne pocity v dôsledku choroby periférnych nervov (periférna neuropatia), meningitída, a zmätok. Artritída, alebo zápal v kĺboch, začína s opuchom, stuhnutosť, a bolesť. Zvyčajne, len jeden alebo niekoľko kĺbov postihnutých štát, Najčastejšie kolená. Artritída Lyme choroby môžu vyzerať ako mnoho iných typov zápalovej artritídy a môže sa stať chronickou.

Výskumníci tiež zistili, že úzkosť a depresie vyskytujú so zvýšenou mierou u ľudí s Lyme chorôb. To je ďalší dôležitý aspekt hodnotenia a riadenia tohto stavu.