Lekárstvo


Čo je psoriatická artritída?

Psoriatická artritída je chronické ochorenie charakterizované zápalom kože (psoriáza) a kĺby (artritída). Psoriáza je časté kožné ochorenie, ktoré postihuje 2% z kaukazskej populácie v Spojených štátoch. Je vybavený nerovnomerný, zdvihnutý, červenej oblasti zápaly kože s škálovanie. Psoriáza postihuje často tipy lakte a kolená, skalp, pupku, a okolo oblasti genitálií alebo konečníka. Približne 10% pacientov, ktorí majú psoriázu tiež rozvíjať súvisiace zápaly kĺbov ich. Pacienti, ktorí zápalovej artritídy a psoriázy sú diagnostikované ako s psoriatickou artritídou.

Nástup psoriatickej artritídy zvyčajne vyskytuje vo štvrtej a piatej dekády života. Muži a ženy sú postihnutí rovnako. Kožné ochorenie (psoriáza) a ochorenia kĺbov (artritída) často objavujú samostatne. In fact, kožné ochorenia predchádza artritídy v takmer 80% of patients. Však, artritída môže predchádzať psoriázy až v 15% of pacientov niektorých pacientov, diagnózu psoriatická artritída môže byť ťažké, ak artritída predchádza psoriázy o mnoho rokVlastnefact, Niektorí pacienti mali viac než artritída 20 rokov, ako sa nakoniec zdá, lupienka! Naopak, pacienti môžu mať lupienky viac ako 20 roky pred rozvojom artritídy, vedúce ku konečnému diagnózu psoriatickej artritídy.

Psoriatická artritída je systémové reumatické ochorenie, ktoré môže tiež spôsobiť zápal v telesných tkanivách od spojov iné ako kože, ako v očiach, srdce, pľúca, a obličky. Psoriatická artritída zdieľa mnoho rysov s niekoľkými ďalšími artritickej podmienky, ako ankylozujúca spondylitída, reaktívna artritída (predtým známe ako syndróm Reiterov), a artritída spojená s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. Všetky tieto podmienky môžu spôsobiť zápal v chrbtici a ďalších kĺbov, a oči, pokožka, ústa, a rôznych orgánov. Vzhľadom na ich podobnosti a tendencie spôsobiť zápal chrbtice, Tieto podmienky sú súhrnne označované ako “spondyloarthropathies.”