Lekárstvo


Aké sú psoriatická artritída príznaky?

U väčšiny pacientov, psoriáza predchádza artritída po mesiacoch až rokoch. Artritídy často zahŕňa kolená, členky, a kĺby v nohách. Zvyčajne, iba niekoľko spojov, sú zapálené v čase,. Zapálené kĺby stanú bolestivé, opuchnutý, horúce, a červená. Niekedy, zápalom kĺbov v prstoch na rukách alebo nohách môže spôsobiť opuch celej číslice, dať im vzhľad “klobása.” Stuhnutosť kĺbov je bežné a je typicky horšie ráno. Menej často, psoriatická artritída môže zahŕňať viac kĺbov v tele v podobným spôsobom, napodobňovanie vzoru vidieť u reumatoidnej artritídy. Psoriatická artritída môže tiež spôsobiť zápal chrbtice (spondylitída) a sacrum, spôsobujúce bolesť a stuhnutosť v dolnej časti chrbta, zadok, krk, a hornej časti chrbta. V zriedkavých prípadoch, psoriatická artritída zahŕňa drobné kĺby na koncoch prstov. Veľmi deštruktívne forma artritídy tzv “mutilans” môže spôsobiť rýchle poškodenie kĺbov. Našťastie, táto forma artritídy je zriedkavá u pacientov s psoriatickou artritídou.

Pacientov s psoriatickou artritídou môžu tiež vyvinúť zápal šliach (tendinitis) a okolo chrupavky. Zápal šľachy za pätou spôsobí zápal šľachy Achillovej, čo vedie k bolesti s chôdzou a schodov. Zápal hrudnej steny a chrupavky, ktorá spája rebrá k hrudnej kosti (hrudná kosť) môže spôsobiť bolesť na hrudníku, ako je vidieť v kostochondritída.

Okrem artritídy a spondylitída, psoriatická artritída môže spôsobiť zápal v iných orgánoch, ako oči, pľúca, a aorty. Zápal v farebnej časti oka (dúhovka) príčiny iritis, bolestivý stav, ktorý môže byť narušená jasné svetlo ako iris otvorí a zatvorí otvorenie žiaka. Kortikosteroidy injekčne priamo do očí sú niekedy potrebné znížiť zápal a zabrániť slepote. Zápal v okolí pľúc (pleuritída) vyvoláva bolesť na hrudníku, najmä s hlbokým dýchaním, rovnako ako dýchavičnosť. Zápal aorty (aortitida) môže spôsobiť únik aortálnej chlopne ventily, viesť k zlyhaniu srdca a dýchavičnosť.

Akné a zmeny nechtov sú obyčajne videné v psoriatická artritída. Korózii a hrebene sú videné v nechty na rukách a nohách na 80% u pacientov s psoriatickou artritídou. Zaujímavo, Tieto charakteristické zmeny nechtov sú pozorované len v menšine pacientov s psoriázou, ktorí nemajú artritídou. Akné sa zistilo, že dochádza vo vyššej frekvencii u pacientov s psoriatickou artritídou. Vlastne, nový syndróm bol opísaný, charakterizované zápalom kĺbu ostenia (synovitída), akné a pľuzgiere na nohách alebo dlaní, pribrala a zápal kostnej (hyperostóza), a kostnej zápal (osteitída). Tento syndróm je teda eponym SAPHO syndrómu.