Lekárstvo


Choroba-modifikovať liečby – Psoriatická artritída

Choroba-modifikovať liečby

Pacienti, ktorí skúsenosti progresívnej deštrukcii kĺbu cez NSA sú kandidátmi pre viac agresívne choroba-modifikovať liečby. Choroba-modifikovať liečby sú dôležité, aby sa zabránilo postupnej deštrukcii kĺbu a deformity. Tieto lieky patria metotrexát, ktorý je používaný ústne alebo môže byť podávaný injekčne na týždennej báze pre psoriatická artritída, rovnako ako na lupienku sám. To môže spôsobiť kostnej drene-, rovnako ako poškodenie pečene sa dlhodobý použitie. Pravidelné sledovanie krvného obrazu a pečeňové testy krvi by sa malo uskutočňovať v priebehu liečby metotrexátom.

Malárii lieky, ako hydroxychlorochín (Plaquenil) sa tiež používa pre trvalé psoriatická artritída. Jeho potenciálne vedľajšie účinky patria poranenia sietnice oka. Pravidelné očné prehliadky sú navrhované pri používaní tohto lieku.

Injekčné zlato (Solganal) a ústnej zlato auranofin (Ridaura) majú potenciálne vedľajšie účinky, vrátane kostnej drene-čo môže viesť k anémii a nízky počet bielych krviniek a nepriaznivé účinky na obličky, spôsobujúce stratu bielkoviny alebo krv v moči. Gold injekcia sa stratil priazeň ako formu liečby, pretože metotrexátu stal sa populárny.

Sulfasalazín (Azulfidine.) je ústna sulfo-súvisiace liek, ktorý bol tiež užitočné u niektorých pacientov s pretrvávajúcou psoriatickou artritídou. Tradične, Azulfidine bol významným agentom v liečbe ulceróznej kolitídy a Crohnovej. Mal by byť užívaný s jedlom, ako to taky môže spôsobiť gastrointestinálne ťažkosti.

Výskum preukázal účinnú liečbu oboch lupienky a psoriatická artritída s leflunomidu (Arava), lieky, ktoré sa používa aj na liečbu reumatoidnej artritídy.

Lieky, ktoré blokujú chemické známy ako tumor nekrotizujúci faktor (TNF) sú ďalšie možnosti liečby závažných prípadoch. TNF-blokátory etanercept (Enbrel), infliximabu (Remicade), a adalimumab (Humira) môže byť veľmi efektívny pre ťažkú psoriatickej artritídy a môže výrazne zlepšiť alebo odstrániť ako lupienky a artritídy, ako aj zastaviť postupné poškodenie kĺbov.

Kortikosteroidy sú silné anti-poburujúce agenti. Kortikosteroidy možno podávať ústami (ako prednizón) alebo injekčne (kortizón) priamo do kĺbov znížiť zápal. Môžu mať vedľajšie účinky, najmä dlhodobý použitie. Medzi ne patrí stenčenie kože, ľahká tvorba modrín, infekcie, cukrovka, osteoporózy a, zriedka, kosti smrti (odumieranie) na boky a kolená.

Zatiaľ čo vzťah medzi kožné ochorenia a ochorenia kĺbov nie je jasné,, existujú správy o zlepšenie artritídy súčasne s zúčtovania psoriázy. Pacienti s psoriázou môžu využiť priamu expozíciu slnečnému žiareniu a sú často zaobchádza s priamou liečbou ultrafialovým svetlom.

Konečne, pacientov, ktorí majú závažné deštrukcii kĺbov môžu byť kandidátmi na ortopedické chirurgické opravy. Totálnej náhrady bedrového kĺbu a kolenného kĺbu operácie sú dnes bežné v komunite nemocniciach po celých Spojených štátoch.

Čo pre nás chystá budúcnosť pacientov s psoriatickou artritídou?

Budúce liečbu psoriatickej artritídy, ako sa bude vyvíjať ďalšie účinné a bezpečné lieky sú vyvíjané. Nedávno, bolo preukázané, že vitamín D môže skutočne zlepšiť artritída psoriatickej artritídy. Iných oblastiach výskumu zahŕňa liečbu liekmi, ktoré môžu zmeniť imunitný systém pacientov s psoriatickou artritídou. Vzhľadom k tomu, zmeny imunitného systému a genetiky sú lepšie definované v tejto chorobe, účinnosť týchto liečebných zlepší.