Lekárstvo


Čo je reumatoidná artritída (RA)?

Reumatoidná artritída (RA) je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov. Reumatoidná artritída môže tiež spôsobiť zápal tkaniva okolo kĺbov, rovnako ako v iných orgánoch v tele. Autoimunitné choroby sú choroby, ktoré sa vyskytujú pri telesných tkanív mylne napadol ich vlastný imunitný systém. Imunitný systém obsahuje komplexný organizácie buniek a protilátok určené spravidla pre “hľadať a ničiť” útočníci tela, najmä infekcie. Pacienti s autoimunitné ochorenia majú protilátky v krvi, ktoré sa zameriavajú svoje vlastné telesné tkanivá, kde môžu byť spojené so zápalom. Pretože to môže ovplyvniť niekoľko ďalších orgánov tela, reumatoidná artritída sa označuje ako systémové ochorenie a je niekedy nazývaný reumatoidnou chorobou.

Kým reumatoidná artritída je chronické ochorenie, čo znamená, že môže trvať roky, pacientov sa môže objaviť dlhé obdobie bez príznakov. Však, reumatoidnej artritídy je typicky progresívne ochorenie, ktoré má potenciál spôsobiť deštrukciu kĺbu a funkčné postihnutie.

Kĺb je kde dve kosti schádza, aby pohyb častí tela. Artritída znamená zápal kĺbu. Zápal kĺbu s reumatoidnou artritídou spôsobuje opuchy, bolesť, stuhnutosť, a začervenanie v kĺboch. Zápal reumatoidnej choroby môže dôjsť aj v tkanivách v okolí kĺbov, ako šľachy, väzy, a svaly.

U niektorých ľudí s reumatoidnou artritídou, chronický zápal vedie k deštrukcii chrupavky, kosť, a väzov, spôsobuje deformáciu kĺbov. Poškodenie kĺbov sa môže objaviť zavčas v chorobe a byť progresívna. Navyše, štúdie ukázali, že progresívne poškodenie kĺbov nemusia nutne korelovať s mierou bolesti, stuhnutosť, alebo opuch prítomný v kĺboch.

Reumatoidná artritída je spoločné reumatické choroby, postihuje približne 1.3 miliónov ľudí v Spojených štátoch, podľa aktuálnej údaje zo sčítania ľudu. Choroba je trikrát častejší u žien ako u mužov. To postihuje ľudí všetkých rás rovnako. Táto choroba môže začať v každom veku, ale najčastejšie začína po 40 rokov a pred 60 rokov. V niektorých rodinách, viac členov môže byť ovplyvnený, navrhovať genetický základ pre neporiadok.