Lekárstvo


Aké sú príznaky reumatoidnej artritídy?

Príznakov reumatoidnej artritídy prichádzajú a odchádzajú, v závislosti na stupni zápalu tkaniva. Pri telesných tkanív sú zapálené, ochorenia je aktívna. Keď odznejú zápal tkaniva, choroba je neaktívny (v remisii). Remisie môže nastať spontánne alebo po liečbe a môžu trvať týždne, mesiacov, alebo rokov. Počas remisia, príznaky ochorenia zmiznú, a ľudia sa vo všeobecnosti cítia dobre. Keď choroba sa stane opäť aktívny (recidíva), príznaky návratu. Návrat aktivity ochorenia a príznaky sa nazýva svetlicu. Priebeh reumatoidnej artritídy sa pohybuje medzi postihnutých jedincov, a obdobia vzplanutia a remisií sú typické.

Pri ochorení je aktívna, Príznaky môžu zahŕňať únavu, straty energie, nedostatok chuti k jedlu, low-horúčkou, svalov a kĺbov, a tuhosť. Svalov a stuhnutosť kĺbov sú zvyčajne najviac pozoruhodné v ranných hodinách a po období nečinnosti. Artritída je bežné ochorenie počas vzplanutia. Tiež počas erupcie, kĺby často sčervenie, opuchnutý, bolestivý, a riadenie. Toto nastane, pretože tkanivo výstelky kĺbu (synovium) zapáli, čo má za následok produkciu nadmerného kĺbovej tekutiny (synoviálnej tekutiny). Synovium tiež zahusťuje sa zápalom (synovitída).

Pri reumatoidnej artritídy, viac kĺby sú zvyčajne zápal v symetrický vzor (na oboch stranách tela postihnutých). Drobné kĺby oboch rúk a zápästia sú často zapojené. Jednoduché úlohy každodenného života, Ako otočením gombíkov a otvorenie pohára, môže byť ťažké počas vzplanutia. Drobné kĺby nohy sú tiež obyčajne zapojené. Príležitostne, len jeden kĺb je zanietený. Keď len jeden kĺb je zapojený, artritída môže napodobňovať zápal kĺbov spôsobené inými formami artritídy, ako sú dna alebo spoločnej infekcii. Chronický zápal môže viesť k poškodeniu telesných tkanív, vrátane chrupavky a kosti. To vedie k strate chrupavky a eróziou a slabosť kostí, rovnako ako svaly, výsledkom spoločného deformity, ničenia, a strata funkcie. Zriedka, reumatoidná artritída môže dokonca mať vplyv na kĺb, ktorý je zodpovedný za sprísnenie našich hlasiviek pre zmenu tónu nášho hlasu, cricoarytenoid kĺbu. Keď tento spoj je zapálená, to môže spôsobiť zachrípnutie hlasu.

Vzhľadom k tomu, reumatoidná artritída je systémové ochorenie, jej zápal môže ovplyvniť orgány a oblasti tela iný než kĺby. Zápal žliaz očí a úst môže spôsobiť sucho v týchto oblastiach a je označovaná ako syndróm Sjögrenov. Reumatoidná zápal pľúc ostenia (pleuritída) vyvoláva bolesť na hrudníku s hlbokým dýchaním, dýchavičnosť, alebo kašeľ. Pľúcne tkanivo sama o sebe sa môžu stať aj zapálenej, zjazvený, a niekedy uzliny zápalu (rheumatoid nodules) rozvíjať v pľúcach. Zápal tkaniva (perikardu) obklopujúce srdce, volal perikarditída, môže spôsobiť bolesť na hrudníku, ktorá typicky zmeny v intenzite, keď poležiačky alebo predklone. Reumatoidná ochorenie môže znížiť počet červených krviniek (anémia) a bielych krviniek. Znížil bielych krviniek môže byť spojená s zväčšená slezina (len syndróm je Felt) a môže zvýšiť riziko infekcie. Firma hrudky pod kožou (rheumatoid nodules) reumatoidnej uzly okolo lakte a prsty tam, kde je častý tlak. Aj keď sa tieto uzlíky zvyčajne nespôsobí symptómy, občas sa môžu nakaziť. Nervy sa môže stať v zovretí zápästí spôsobiť syndróm karpálneho tunela. Vzácny, Závažnou komplikáciou, zvyčajne s dlhotrvajúcou ochorenia reumatoidnej, je zápal krvných ciev (vaskulitída). Vaskulitída môže zhoršiť prekrvenie tkanív a viesť k úmrtiu tkaniva (odumieranie). To je najviac často spočiatku viditeľné ako malé čierne oblasti okolo nechtového lôžka alebo vredy predkolenia.