Lekárstvo


Ako je diagnostikovaná reumatoidná artritída?

Prvým krokom v diagnostike reumatoidnej artritídy je stretnutie medzi lekárom a pacientom. Lekár zhodnotí dejiny príznakov, skúma kĺby na zápal a deformácia, na kožu k liečbe reumatoidnej uzlíky, a iných častí tela na zápal. Určité krvi a X-ray testy sú často získané. Diagnóza bude založený na vzorom symptómov, rozdelenie zapálené kĺby, a krvi a X-ray nálezy. Niekoľko návštev môže byť nutné pred lekára môžu byť niektoré diagnózy. Lekár sa špeciálnu prípravu v artritídy a súvisiacich ochorení sa nazýva reumatológ.

Rozdelenie zápalom kĺbov je dôležité, aby lekári v určení diagnózy. Pri reumatoidnej artritídy, drobné kĺby na rukách, zápästie, nohy, a kolená sú typicky zápal v symetrickej rozdelení (vplyv na oboch stranách tela). Pri zapálených len jeden alebo dva spoje, diagnózy reumatoidnej artritídy sa stáva ťažšie. Lekár potom môže vykonať ďalšie testy, ktoré majú vylúčiť artritídu v dôsledku infekcie alebo dnu. Detekcia reumatoidnej uzly (vyššie popísané), najčastejšie okolo kolená a prsty, môže navrhnúť diagnózu.

Abnormálne protilátky možno nájsť v krvi ľudí s reumatoidnou artritídou. Protilátok proti tzv “rheumatoid factor” možno nájsť v 80% pacientov. Citrulín protilátok (označuje aj ako anticitrulline protilátok, anticyclic citrulínového peptidu protilátok, a anti-CCP) je prítomná vo väčšine ľudí s reumatoidnou artritídou. To je užitočné v diagnostike reumatoidnej artritídy pri vyhodnocovaní prípadov nevysvetlených zápal kĺbu. Test na protilátky proti citrulínu je veľmi užitočné pri hľadaní príčiny skôr nediagnostikované zápalovej artritídy, kedy tradičné krvný test na rreumatoidnej faktortídu, rheumatoid factor, nie je k dispozícii. Citrulín protilátky pociťovaný vyobraziť staršie fázy reumatoidnej artritídy v tomto prostredí. Ďalším protilátky nazývané “antinukleárne protilátky” (HOME) je tiež často nájdený v ľuďoch s reumatoidnou artritídou.

Krvný test nazvaný sedimentácie (sed miery) je meradlom toho, ako rýchlo sa červených krviniek pád na dno skúmavky. Sed sadzba sa používa ako hrubé merítko zápal kĺbov. Sed sadzba je obvykle rýchlejší pri ochorení svetlice a pomalší počas remisie. Ďalšie krvný test, ktorý sa používa na meranie stupňa zápalu v tele, je C-reaktívny proteín. Krvné testy môžu tiež odhaliť anémiu, pretože anémie je bežná u reumatoidnej artritídy, najmä z dôvodu chronického zápalu.

Reumatoidná faktor, HOME, sed miery, a C-reaktívneho proteínu testy môžu byť abnormálne v iných systémových autoimunitných a zápalových ochorení. Preto, abnormalít v týchto krvné testy samy osebe nestačia pre firmu diagnózu reumatoidnej artritídy.

Spoločné X-lúče môžu byť normálna alebo len ukázať, opuchy mäkkých tkanív na začiatku ochorenia. Ako choroba postupuje, X-lúče môžu preukázať, kostnaté erózie typické pre reumatoidnej artritídy v kĺboch. Spoločné X-lúče môžu byť tiež užitočné pri sledovaní progresie ochorenia a poškodenia kĺbov v priebehu času. Kostná skenovanie, rádioaktívne postup, možno tiež použiť na preukázanie zapálené kĺby. MRI skenovania možno tiež použiť na preukázanie poškodeniu kĺbov.

Americké reumatologické spoločnosti vyvinula systém pre klasifikáciu reumatoidnej artritídy, ktorá je primárne založená na X-ray vzhľad kĺbov. Tento systém pomáha zdravotníkom klasifikovať závažnosť reumatoidnej artritídy.

Etapa I

* žiadne poškodenie vidieť na X-ray, aj keď môžu byť príznaky rednutie kostí

Etapa II

* na X-ray, dôkazy o rednutie kostí okolo kĺbu s alebo bez ľahké poškodenia kostí

* ľahké poškodenie chrupavky možné

* kĺbovú pohyblivosť môže byť obmedzený; žiadna spoločná pozorované

* atrofia svalov susedných

* abnormality mäkkých tkanív v okolí kĺbu možné

Etapa III

* na X-ray, dôkaz o poškodení chrupavky a kosti a rednutie kostí okolo kĺbu

* spoločnej deformity bez trvalého výstuže alebo fixáciu kĺbu

* rozsiahle svalová atrofia

* abnormality mäkkých tkanív v okolí kĺbu možné

Etapa IV

* na X-ray, dôkaz o poškodení chrupavky a kosti a osteoporóza okolo kĺbu

* spoločnej deformity s trvalým fixáciou kĺbu (len stuhnutosť)

* rozsiahle svalová atrofia

* abnormality mäkkých tkanív v okolí kĺbu možné

Reumatológ klasifikovať aj funkčné postavenie ľudí s reumatoidnou artritídou takto:

* I. triedy: celkom schopný vykonávať bežné denné aktivity

* Trieda II: schopný vykonávať bežné self-starostlivosti a pracovnej činnosti, ale je obmedzená na činnosti, mimo práce (ako športu, domáce práce)

* Trieda III: schopný vykonávať bežné činnosti, self-starostlivosti, ale je obmedzená na prácu a iné aktivity

* Trieda IV: obmedzenej schopnosti vykonávať bežné self-starostlivosti, práce, a ďalšie aktivity

Lekár môže rozhodnúť o vykonaní kancelárie postup nazýva punkcie. Pri tomto postupe, sterilné ihly a striekačky sa používajú pre vypúšťanie kĺbovej tekutiny z kĺbu k štúdiu v laboratóriu. Analýza kĺbovej tekutiny v laboratóriu môže pomôcť vylúčiť iné príčiny artritídy, ako sú infekcie a dna. Punkcia môže byť tiež užitočné pri zmiernenie bolesti a opuchy kĺbov. Príležitostne, kortizón lieky sú injekčne do kĺbu počas operácie menisku, aby sa rýchlo zbaviť zápalom kĺbov a ďalej znížiť príznaky.