Lekárstvo


Príznaky, ktoré naznačujú možné sarkoidózy

Okrem pľúc a lymfatických uzlín, telesných orgánov častejšie ako iní byť postihnuté sarkoidózou sú pečeň, pokožka, srdce, nervový systém, a obličky, v tomto poradí frekvencie. Pacienti môžu mať príznaky súvisiace s konkrétnou postihnutý orgán, môžu mať iba všeobecné príznaky, alebo môžu byť bez akýchkoľvek príznakov vôbec. Príznaky sa tiež môžu líšiť v závislosti na tom, ako dlho ochorenia bola v plnom prúde, kde sa tvorí granulómy, koľko tkanivo stáva postihnutých, a či je granulomatózna proces je stále aktívny.

Aj keď nie sú žiadne príznaky, Lekár môže niekedy objaviť príznaky sarkoidózy počas rutinnej vyšetrenia, zvyčajne hrudníka x- ray, alebo pri kontrole ďalšej sťažnosť. Veku pacienta a rasovej alebo etnickej skupiny, môže zvýšiť ďalšie červenou vlajkou, aby označenie alebo príznak choroby by mohla súvisieť s sarkoidózy. Rozšírenie slinných žliaz alebo trhať a cysty v kostného tkaniva sú tiež medzi sarkoidóza signály.

Pľúca sú zvyčajne prvej stránky zapojené do sarkoidózy. Naozaj, asi deväť z 10 sarkoidóza pacienti majú nejaký typ pľúcne ochorenie, s takmer jeden-tretina z týchto pacientov vykazuje určité symptómy chorôb dýchacích ciest-obvykle kašeľ, buď suchý alebo s hlienom, a dýchavičnosť. Príležitostne, pacienti majú bolesti na hrudi a pocit zvierania na hrudníku.

To je si myslel, že sarkoidóza z pľúc začína zápal pľúcnych mechúrikov (alveolitída), malý vak-ako vzduch priestory v pľúcach, kde sú vymenené oxidu uhličitého a kyslíka. Alveolitída buď uprace spontánne alebo vedie k tvorbe granulómov. Nakoniec fibrózy môžu tvoriť, spôsobuje pľúcnu vystužiť a robiť dýchanie ešte ťažšie.

Očné ochorenie sa vyskytuje asi u 20%-30% pacientov so sarkoidózou, najmä u detí, ktoré si chorobu. Takmer všetky časti oka môže byť ovplyvnené-membrány očných viečok, rohovka, Vonkajší plášť z oka (skléry), sietnice, a objektív. Očné postihnutie môže začať s vôbec žiadne príznaky, alebo s sčervenanie alebo slzenie očí. V niekoľkých prípadoch, katarakta, glaukóm, a môže viesť k oslepnutiu.

Koža je ovplyvnená asi 20% sarkoidózy pacientov. Kožné sarkoidózy je zvyčajne poznačený malou, vznesené škvrny na tvári. Príležitostne, záplaty sú červená farba a väčší. Patche môže tiež objaviť na končatinách, tvár, a zadok.

Medzi ďalšie príznaky patrí erythema nodosum, väčšinou na nohách a často sprevádzaný artritídy v členkov, kolená, zápästie, a ruky. Erythema nodosum zvyčajne zmizne, ale iné kožné problémy môžu pretrvávať.

Príležitostne (1%-5%), sarkoidóza môže viesť k problémom nervový systém. Napríklad, sarkoid granulómy sa môžu objaviť v mozgu, miecha, a tváre a optické nervy. Faciálne paralýza a ďalšie príznaky poškodenia nervov výzvy pre neodkladnú liečbu s liekmi, ako sú vysoké dávky kortizónu (pozri nižšie). Tiež, ľudia sa sarkoidózou môže mať depresie, ktorá nemá žiadny vzťah k aktivite choroby a je považovaný za, čiastočne, z dôvodu nesprávne imunitného systému.

Príznaky sa môžu objaviť náhle a potom zmizne. Niekedy, však, môžu pokračovať v priebehu celého života.