Lekárstvo


Aké sú Sjögrenov syndróm príznaky?

Príznaky syndrómu Sjögrenov môže zahŕňať žľazy, ako je uvedené vyššie, ale tam sú tiež možné vplyvy ochorenie zahŕňajúce iné orgány v tele (extraglandular prejavy).

Keď slza žľazy (slznej žľazy) je zápal z Sjögrenov, výsledné suchosť očí môže postupne viesť k podráždeniu očí, zníženie produkcie sĺz, a “kostrbata” senzácia, infekcie, a vážne odieraniu dome oka (rohovka). Suché oči môžu viesť k infekciám oka. Stav suchých očí, ktoré je medicínsky len xerophthalmia.

Zápal slinných žliaz môže viesť k sucho v ústach, prehĺtaní ťažkosti, zubného kazu, dutiny, ochorenia ďasien, ústach a opuchy, a kamene a / alebo infekcie príušnej žľazy vo vnútri tváre. Suché pery často sprevádzajú sucho v ústach. Sucho v ústach je medicínsky len xerostómia.

Iné žľazy, ktoré sa môžu stať zapálenej, aj keď menej často, v syndróm Sjögrenov zahŕňajú tie sliznice dýchacích ciest (vedúce k pľúcnej infekcie) a pošvy (niekedy pôsobiť bolesť pri pohlavnom styku alebo recidivujúce vaginálne infekcie).

Extraglandular (mimo žliaz) problémy syndróm Sjögrenov patria bolesti kĺbov alebo zápalu (artritída), Raynaud 's phenomenon, zápal pľúc, zväčšenie lymfatických uzlín, a obličky, nerv, a svalovej ochorenie. Vzácnu závažnou komplikáciou syndróm Sjögrenov je zápal krvných ciev (vaskulitída), , Ktoré môžu poškodiť tkanivá v tele, ktoré sú dodávané v týchto plavidiel.

Časté ochorenie, ktoré je občas spojená s syndróm Sjögrenov je autoimunitné tyreoitída (Hashimoto je tyreoiditida), čo môže viesť k abnormálne hladiny hormónu štítnej žľazy štítnej žľazy zistené krvnými testami. Pálenie záhy a ťažkosti pri prehĺtaní môžu vyplývať z refluxná choroba pažeráka (GERD), ďalšie spoločné stav spojený s syndróm Sjögrenov. Zriedkavé ochorenie, ktoré je menej často spájaný s syndróm Sjögrenov je primárna biliárna cirhóza, autoimunitné ochorenie pečene, ktoré vedie k zjazveniu tkaniva pečene. Malého percenta pacientov so syndrómom Sjögrenov vyvinúť rakovina lymfatických žliaz (lymfóm). Toto zvyčajne sa vyvíja až po mnohých rokoch s touto chorobou. Nezvyčajné opuchy lymfatických uzlín by mali byť oznámené na lekára.