Lekárstvo


Aké sú príznaky a známky lupus?

Ľudia s SLE sa môžu vyvinúť rôzne kombinácie príznakov a orgánového postihnutia. Spoločné sťažnosti a príznaky sú únava, low-horúčkou, strata chuti do jedla, bolesť svalov, artritída, vredy v ústach a nose, vyrážka na tvári (“motýľ vyrážka”), nezvyčajná citlivosť na slnečné svetlo (fotosenzitivita), zápal sliznice, ktorá obklopuje pľúca (pleuritída) a srdce (perikarditída), a zlý krvný obeh, aby prsty na rukách a nohách sa studenou expozície (Raynaud 's phenomenon). Komplikácie postihnutia orgánov môže viesť k ďalšej príznaky, ktoré závisí na postihnutý orgán a závažnosti ochorenia.

Kožné prejavy sú časté v lupus a niekedy môže viesť k zjazveniu. V priletovanie k zoradeným diskovitým lupus, len koža je obvykle zapojený. Kožná vyrážka v priletovanie k zoradeným diskovitým lupus často sa nachádza na tvári a skalp. Zvyčajne je to červená a môže mať zdvihnuté okraje. Priletovanie k zoradeným diskovitým lupus Vyrážky sú zvyčajne bezbolestné a nemajú chuť, ale môže spôsobiť trvalé jazvy vypadávanie vlasov (alopécia). V priebehu času, 5%-10% Tým, ktorí majú priletovanie k zoradeným diskovitým lupus SLE môže rozvinúť.

Viac ako polovica ľudí s SLE rozvíjať charakteristickú červenú, byt vyrážky na tvári cez most ich nosa. Pretože jeho tvar, to je často označovaná ako “motýľ vyrážka” SLE. Vyrážka je bezbolestné a nemá chuť. Vyrážka na tvári, spolu so zápalom v iných orgánoch, môže urýchliť alebo sa zhoršil vystavenie slnečnému svetlu, stav nazývaný fotosenzitívne. Tento fotosenzitivita môže byť sprevádzané zhoršením zápalu po celom tele, volal “vzplanutia” choroby.

Typicky, s liečbou, Táto vyrážka môže liečiť bez trvalého zjazveniu.

Väčšina ľudí sa SLE vyvinie artritída počas ich choroby. Artritída u SLE bežne zahŕňa opuch, bolesť, stuhnutosť, a dokonca aj deformácia drobné kĺby rúk, zápästie, a nohy. Niekedy, artritída SLE môže napodobňovať, že reumatoidnej artritídy (ďalšie autoimunitné ochorenia).

Vážnejšie orgánového postihnutia sa vyskytuje zápal v mozgu, pečeň, a obličky. Biele krvinky a krvné-faktory zrážania môžu byť tiež charakteristicky znížil v SLE, známy ako leukopénia (leukopénia) a trombocytopénia, príslušne. Leukopénia môže zvýšiť riziko infekcie a trombocytopénie môže zvýšiť riziko krvácania.

Zápal svalov (myozitída) môže spôsobiť bolesti svalov a slabosť. To môže viesť k zvýšeniu hladín svalových enzýmov v krvi.

Zápal krvných ciev (vaskulitída) , Ktoré dodávajú kyslík do tkanív môže spôsobiť izolované poranenie nervu, kože, alebo vnútorného orgánu. Cievy sú zložené z tepien, ktoré prejdú kyslíka-bohatý krv do telesných tkanív a žily, ktoré vracajú kyslík-vyčerpaná krv z tkanív do pľúc. Vaskulitída je charakterizovaná zápalom s poškodením steny rôznych krvných ciev. Škoda blokuje obeh krvi cez lode a môže dôjsť k poraneniu tkaniva, ktoré sú dodávané s kyslíkom týmito plavidlami.

Zápal sliznice v pľúcach (pleuritída) a zo srdca (perikarditída) môže spôsobiť ostrú bolesť na hrudníku. Bolesť na hrudi sa zhoršuje kašeľ, hlboké dýchanie, a niektoré zmeny polohy tela. Srdcového svalu sám zriedka sa môže stať zapálenej (carditis). Bolo tiež preukázané, že mladé ženy s SLE majú významne zvýšené riziko srdcového infarktu v dôsledku ischemickej choroby srdca.

Zápal obličiek u SLE môžu spôsobiť únik bielkovín do moču, zadržiavanie tekutín, vysoký krvný tlak, a dokonca aj zlyhanie obličiek. To môže viesť k ďalšiemu únavu a opuchy nôh a chodidiel. So zlyhaním obličiek, stroje sú potrebné k čistí krv nahromadeného odpadu v procese zvanom dialýzy.

Zapojenie mozgu môže spôsobiť zmeny osobnosti, poruchy myslenia (psychóza), záchvaty, a dokonca aj kómu. Poškodenie nervov môže spôsobiť necitlivosť, brnenie, a slabosť dotknutých častí tela alebo končatín. Brain zapojenie sa označuje ako lupus cerebritis.

Mnoho ľudí s vlasmi skúsenosti SLE stratou (alopécia). Často, k tomu dôjde súčasne so zvýšením aktivity ich choroby. Vypadávanie vlasov môže byť nerovnomerný alebo difúzna a zdajú sa byť viac ako rednutie vlasov.

Niektorí ľudia s SLE majú Raynaudov fenomén. V tomto stave, prívod krvi k prstom a / alebo nôh sa stáva ohrozená po expozícii chladu, spôsobuje blednutie, belavé alebo modrasté sfarbenie, a bolesti a necitlivosť v exponovaných prsty na rukách a nohách.