Lekárstvo


Chirurgické možnosti s rôznymi kĺby rúk a zápästia

Strane kĺbu možnosti kĺbu sa líši v závislosti na konkrétnych spoločných(s) zapojené.

1. DIP kĺbu (spoločné najbližšie k prstu): Tento spoločný nie je dobrým kandidátom na kĺbe. Kosti sú veľmi malé a nemajú implantát veľmi dobre. Najlepšia liečebná voľba pre pokročilých artritídy v tejto spoločnej je fúzie. Ručné funkcia je dostupná iba minimálne ohrozený nedostatkom pohybu v tomto kĺbu po fúzii postup, kým bolesť nezmizne.

2. PIP kĺbu (druhý spoločný z prsta): Kĺbu je bežne vykonáva v PIP kĺbe. Ručné funkcie, predovšetkým výkon uchopte, môže byť narušený fúzie tohto spoločného. Malé a prstenník sú najlepšími kandidátmi na kĺbe, pretože sú najdôležitejšie pre pochopenie moc. Ukazovák nie je dobrým kandidátom pre PIP kĺbu, ako to musí vydržať bokom síl, ktoré sprevádzajú pohyby, ako sú kľúčové otáčanie a jemné manipuláciu s objektmi. Tieto sily spôsobujú nadmerné dôraz na kĺbovej náhrady a môže viesť k predčasnému zlomeniu implantátu.

Tam boli mnohé falošné (protetickej) spoje určené pre PIP kĺbu, ale len jeden stál v skúške času. Iba nonexperimental PIP kĺbu je silikón interpositional kĺbu. Tieto spoje sú vyrobené zo silikónového kaučuku a majú flexibilné záves v stredu a stonky na koncoch, ktoré vkladajú do šachty kosti, zaistenie stability. Najčastejšie používané silikónové implantáty kĺbu sú nazývané implantát Swanson a implantát Sutter.

Najlepšie výsledky s PIP kĺbu sú u pacientov s reumatoidnou artritídou a v starších, nižšia aktivita u pacientov-.

3. MCP kĺbu (Tretia spoločná z prsta): Artróza postihuje zriedkavo MCP kĺby. Najčastejšie potreba kĺbu v tomto kĺbe je deštrukcia od reumatoidnej artritídy. Silikónové kĺbu kĺbu MCP bol používaný od roku 1960 a priniesla vynikajúce dlhodobý výsledky.

4. Palec bazálnu spoločného (kde palec spĺňa zápästia): Tento spoj je postihnutá veľmi vysokú zdôrazňuje, že pri bežných činnostiach. Sily cítil na špičke palca sa násobia 12 časov v ich pôsobení na palec základni, tak predisponujúci tejto spoločnej nosiť. Artritída tohto kĺbu je veľmi časté, najmä u žien, a často vyžaduje kĺbu. Pokusy o silikónových náhrad tejto spoločnej neboli tak úspešné, ako dúfal, vzhľadom k zlyhaniu implantátu a deštrukcie kostí. Teda, Najčastejšie kĺbu postup pre palec základ je hotový s prírodným materiálom. Postup sa nazýva väz rekonštrukcia šľachy-sprostredkovanie postup (LRTI). Tento postup používa pacientovho vlastné šľachu na stabilizáciu palcom a zabrúsiť na spoločný. LRTI zaisťuje stabilitu a úľavu od bolesti. Dlhodobý výsledky boli vynikajúce. To tiež bolo nazývané šľachy roll alebo “sardela” postupu, pretože použité šľachy je natočený k forme novej spoločnej vankúš.

5. Kĺbu: Väčšina pacientov s artritídou zápästia sú najlepšie zaobchádzať s chirurgickou spoločné čistenie alebo fúzie a nie kĺbu. Väčšina zápästie-kĺb protézy na trhu sú v súčasnej dobe hodnotených a pre použitie v extrémne nízku aktivitu u pacientov s osteoartrózou alebo reumatoidnou artritídou.

Prehľad

Artritída z ruky a zápästia je veľmi časté a zložitý problém s mnohými nonsurgical a chirurgickej možnosti liečby. Rozhodovanie o tom, ktorá alternatíva je najlepšia môže vyžadovať zručnosti primárneho lekára, artritída špecialista (reumatológ), a / alebo ortopedický chirurg.