Lekárstvo


Čo je artroskopia?

Artroskopia je chirurgický zákrok, pri ktorom je vnútorná štruktúra spoločného skúmané pre diagnózu a / alebo liečenie pomocou rúrky-ako prezeranie nástroj nazvaný artroskopu. Artroskopia bola propagovaná v roku 1960 a je dnes bežná na celom svete. Typicky, je prevádzkovaný ortopédov v ambulantných podmienkach. Keď hral v ambulantných podmienkach, pacienti zvyčajne možné vrátiť domov po zákroku.

Technika spočíva vo vložení artroskopia artroskopu, malú rúrku, ktorá obsahuje optické vlákna a šošovky, cez malé rezy v koži do kĺbu na vyšetrenie. Artroskopu je napojený na videokameru a vnútro kĺbu je vidieť na televízny monitor. Veľkosť artroskopu závisí od veľkosti kĺbu vyšetrovanej. Napríklad, koleno je skúmaná s artroskopu, ktorá je približne 5 milimetrov v priemere. Tam sú arthroscopes ako malý ako 0.5 milimetrov v priemere, aby preskúmala malých kĺbov, ako je zápästie.

Ak postupy sú okrem hodnotenia spoločného s artroskopu, toto je nazývané artroskopickú operáciu. Existuje celá rada postupov, ktoré sa vykonáva v tejto móde. Ak postup sa dá uskutočniť artroskopicky namiesto tradičných operačných techník, to zvyčajne spôsobuje menej tkaniva trauma, vedie k menšej bolesti, a môže podporiť rýchlejšie zotavenie.

Za to, čo choroby alebo podmienky, je považovaná za artroskopia?

Artroskópia sa dá využiť v diagnostike a liečbe mnohých nezápalové, zápalový, a infekčné typy artritídy, ako aj rôzne zranenia v rámci spoločného.

Nezápalové degeneratívne artritídou, alebo osteoartróza, je možné vidieť pomocou artroskopu ako rozstrapkané a nepravidelné chrupavky. Nedávno, pre izolované chrupavky opotrebenia u mladších pacientov, oprava trhliny v chrupavke, s použitím “pasta” z pacientových vlastných buniek chrupavky zozbierané a pestované v laboratóriu, bolo vykonané pomocou artroskopu.

V zápalovej artritídy, ako sú reumatoidná artritída, U niektorých pacientov s chronickou izolované opuch kĺbov môže niekedy prospech artroskopickej odstránenie zapáleného tkaniva kĺbu (synovektomii). Tkanivo, ktoré vystiela spoločného (synovium) je možné vykonať biopsiu a skúmal pod mikroskopom zistiť príčinu zápalu a zistíte, infekciám, ako tuberkulóza. Artroskopia môže poskytnúť viac informácií v situáciách, ktoré nemôžu byť diagnostikované iba nasávacie (odnímaní kvapaliny s ihlou) a analýze kĺbovej tekutiny.

Spoločnými zranenia, pre ktoré je považované za artroskopiu chrupavky patrí slzy (meniskus slzy), väz kmeňov a slzy, a chrupavky zhoršenie pod jabĺčka (jabĺčko). Artroskopia je bežne používané v hodnotení kolená a ramená, ale môže byť tiež použitý na preverenie a liečiť podmienky zápästia, členky, a lakte.

Konečne, voľné tkaniva, ako triesky kosti alebo chrupavky, alebo cudzích predmetov, ako rastlina tŕne, , Ktoré sa stanú podanej v rámci spoločných môže byť odstránený s artroskopia.