Lekárstvo


Čo je azbest?

Azbest-príbuzné neporiadky

* Azbest je prirodzene sa vyskytujúca minerálna látka, ktorá bola spojená s ľudskou pľúcnej choroby.

* Existujú tri typy azbest-príbuzné ochorenia pľúc; zjazvenie (azbestóza), rakovinu a non-rakovinové ochorenie spojivového tkaniva, sliznice na povrchu pľúc (pleurálny ochorenia), a rakovina pľúc.

* Všetky formy azbestu zvyšuje riziko ochorenia pľúc.

* Liečba azbest-príbuzné choroby zahŕňa vhodné očkovanie, liečbe pľúcnych infekcií, odvykanie od fajčenia, a využitie kyslíka v prípade potreby.

* Ak azbest je podozrivý v budove, odborník v azbestu by mali byť konzultované pre kontrolu, oprava, a údržbu.

Azbest je rodina prirodzene sa vyskytujúce zlúčeniny oxidu kremičitého (podobné, ale nie je to isté čo, oxidu kremičitého o okenné sklo a počítačových čipov). Tieto látky tvoria vlákna s rôznou veľkosťou a tvarov a sú nájdené po celej krajine. K dispozícii sú tri bežne dostupné druhy azbestu; chryzotil (biely azbest), amozit (hnedý azbest), a krokydolitových (modrý azbest). Všetky tri boli spojené s rakovinových a non-rakovinové ochorenia pľúc.

Azbest bol často používaný v rôznych stavebných materiálov pre izolácie a ako spomaľovač horenia. Dnes, Ak sa zistí, najčastejšie v starších domoch – v potrubí, pece, strešné šindle, silná lepenka, texturované farby, náterové hmoty, a dlažby.